9.-11. augustil peetakse Läänemaal rahvaraamatukogude suveseminari

See on erialane ettevõtmine, mille traditsioon sai alguse 1963. aastal Viljandimaalt Karksi-Nuiast. 1965. aastal olid vabariigi raamatukoguhoidjate telgid Läänemaal Paralepa mändide all.

Kroonik on seda küll rohkem allveesportlaste paigaks pidanud ning kurtnud, et ilmataat kultuuriministeeriumiga käsikäes ei tööta, samas leidunud siiski neid „kes käisid ilma kasuka ja viltideta meres“. Läänemaal on suveseminare toimunud veel Vormsil, Lõuna-Läänemaal…

2017. aastal koguneme Haapsalus ja teeme väljasõidu kultuuriloolistesse paikadesse Noarootsis. Seminar saab teoks Eesti Rahvusraamatukogu, kultuuriministeeriumi ja Lääne maakonna keskraamatukogu koostööna.

Osalejaid on 50 inimese ümber, eri maakondadest, suurematest linnadest ja vallaraamatukogudest ning nende kohalolust annab märku traditsiooniline kollane lipp.

Läbivateks teemadeks on „21. sajandi raamatukogu, milline see olla võiks või olema peaks“ ja kuidas mõõta/väärtustada raamatukogutöö kasumlikkust, laste- ja noorteaastast lähtuvalt lastekirjandusest ja projektist „Noorte kunst raamatukogus“.

Täienduskoolituse raames toimuvad loengud, arutelud, rühmatööd Haapsalu raamatukogu lugemissaalis ja lasteosakonnas. Kolme päeva jooksul tutvutakse Läänemaa erinäoliste raamatukogudega: Lääne maakonna keskraamatukoguga kultuurikeskuse hoones, keskraamatukogu lasteosakonnaga Haapsalu vanalinnas ajaloolises majas, Ridala vallas Uuemõisa raamatukoguga, kus ühes ruumis asub nii rahva- kui ka kooliraamatukogu, Sutlepa külaraamatukoguga, mis asub aktiivselt tegutsevas külakeskuses Noarootsis, võimalusel Noarootsi gümnaasiumi raamatukoguga.

Läänemaa eripäraks on Noarootsis ja Vormsi saarel elanud eestirootslaste kultuur. Seminari teisel päeval külastatakse Rannarootsi muuseumi ja Noarootsit, teejuhiks Ülo Kalm.

Omal käel saavad täiskasvanud õppijad jalutada Haapsalu promenaadil, kus eelmisel sajandil asus raamatukogu ja sakste lugemislaud, eesti-rootsi kunstniku, raamatuillustraatori Ilon Wiklandi lapsepõlvekodu. Tutvuda tuntud arstide, kirjanike, heliloojate meelispaikadega pargis, uudistada neile pühendatud skulptuure ja mälestuspinke (teiste hulgas kirjanik Jaan Kaplinski poolt oma vanematele ja orientalist, raamatute autor Linnart Mällile pühendatud pinke).

Haapsalu Pitsikeskust ja haapsalu pitsi tegemist tutvustab Helin Põldve, kes on ka tänavuse seminarlaagri omapärase pitsilise vimpli valmistaja.

Suveseminari toimumise aeg sai sätitud just nii, et sellest osavõtjatel oleks võimalik tutvuda Valge Daami legendi, miks mitte Valge Daami endaga ja vaadata ka Valge Daami etendust.

Kollane lipp kultuurikeskuse ees annab teada, et vabariigi raamatukoguhoidjad on kogunenud Haapsallu oma eriala ühiseks arendamiseks ning teadmiste täiendamiseks.

Kersti Brant
Lääne maakonna keskraamatukogu pearaamatukoguhoidja

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.