Haapsalus lasteraamatukogus saab näha põnevat näitust mesilastest

Kolmapäeval, 16. augustil kell 11 avatakse Haapsalu lasteraamatukogus (Wiedemanni 11) näitus “Lennake mesipuu poole”, kus näeb Poola kunstniku Piotr Socha raamatu “Mesilased” illustratsioone.

Eesti 100. sünnipäevale pühendatud näitus keskendub ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele, mille piltide autoriks on Piotr Socha. Ühtlasi näeb näitusel (linna)mesilaste pidamiseks vajalikke esemeid – uudistamiseks on näiteks väljas ka mesitaru kärjeraamidega. Näituse tegijaid inspireeris Juhan Liivi luuletus “Ta lendab mesipuu poole”, mis ilmus 1905. aastal.

Socha raamat “Mesilased” äratab huvi juba esimesest silmapilgust. Veelgi huvitavamaks muutub asi, kui süveneda selle sisusse. Kirglike ja pühendunud mesinikena näitavad illustraator Piotr Socha ja teksti autor Wojciech Grajkowski suurejooneliselt ja detailirohkelt nende putukate maailma: alustades mesilaste erinevatest eluetappides tarus, liiguvad autorid läbi ajaloo, kirjeldades mesilaste ja inimeste koostööd eri aegadel – koopainimestest tänapäeva mesinikeni – , ja lõpetavad põnevate teaduslike tõikadega mesilindudest.

Raamatust saab teada, kuidas valmib meekärg, mis on ühist mesilastel ja dinosaurustel, milline on mesilaste kandevõime ja miks Sichuani provintsis tegelevad viljapuude tolmeldamisega putukate asemel pintslitega varustatud inimesed. Teada saab sedagi, millist teavet edastavad mesilased üksteisele oma tantsudega ning milliste majade katuselt võib leida linnamesilaid.

Kunstnik Piotr Socha on Poolas tuntud kui raamatu- ja ajakirjaillustraator. Eestis teatakse teda seni kuni lauamängu “Super Farmer” visuaalse külje loojat ning alates 2017. aasta veebruarist ka kui raamatu “Mesilased” autorit. Illustraatorina on ta teinud kaastööd Poola olulisematele ajalehtedele ja ajakirjadele, samuti välismaistele väljaannetele. Peale illustreerimise tegeleb Socha ka lauamängude, heliraamatute ja firmagraafika kujundamisega.

Lisaks eesti keelele on raamat “Mesilased” ilmunud veel leedu, rootsi, soome, vene, hollandi, itaalia, tšehhi, slovaki, saksa, prantsuse, inglise ja hispaania keeles. Ettevalmistamisel on tõlked korea, hiina ja jaapani keelde. Erinevatel konkurssidel on “Mesilased” viiel korral nomineeritud Poola aasta raamatu tiitlite.

“Lennake mesipuu poole” avatakse Haapsalu lasteraamatukogus 16. augustil kell 11.00. Kohal on saatkonna esindajad, süüa saab meekooki ja rüübata meejooki ning meisterdada mesilasi ja lilli, kust mett korjata. Näitus on lasteraamatukogus üleval kuu aega.

Näituse tõi Haapsalu lasteraamatukokku Poola suursaatkond Eestis.

Liina Valdre

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.