Kullamäe talus peeti 20. korda Mulkide Taluolümpiat

This slideshow requires JavaScript.

Lihula vallas Kullamäe talus toimus juba 20. aastat suur peretraditsioon – Mulkide Taluolümpia. Alates 1998. aastast peetud talu spordipäev on traditsioon, mis igal suvel toob kokku Mulkide perekonna.

Spordivõistlus ühendab eri põlvkondi ja koos sportimisega nauditakse suve. Väga pikk ja üsnagi unikaalne traditsioon sai alguse talu perenaise ja peremehe Leili ja Kaljo Mulgi lastelaste, sellel ajal 11-aastase Priidu, 15-aastase Vallo ja 8-aastase Koidu suurest huvist spordi vastu. Üheksakümnendate lõpu kümnevõistluse meeletu populaarsus oli see, mis sellele peretraditsioonile aluse pani.

“Olime spordist ja kümnevõistlusest tollel ajal poisikestena suures vaimustuses ja tahtsime oma kümnevõistlust,” ütles üks võistluse algatajatest Vallo Mulk.

Algul võisteldigi kümnevõistluse aladel, puudus ainult teivashüpe ja 110 meetri tõkkejooks. Punktid arvutasid poisid aga kümnevõistluse punktitabeli järgi.

Teised alad said aetud väga leidlikult – jooksud karjamaal, hüpped liivakasti, enda tehtud kõrgushüppevahendid. Oda muide visati pillirookõrrega ja kettaheidet asendanud pallivise käis õunaga.

Juba esimesest aastast kuni siiani on paigas täielik ja ülitäpne võistluse statistika: kõikide aastate alad, võistlejate arengud eri aladel. Kõik on talletatud. See on ühe koha aja ja elu lugu.

Nüüdseks on esimese aasta kaheksa alaga kolme poisi võistlusest kasvanud välja kahepäevane suur 24 eri alaga spordivõistlus. Osalejaid 17-18. Kuupäevaliselt on võistlus paika pandud juba talvel. Ikka nii, et kõikidele sobiks, ka neile, kelle elu kodumaast kaugel.

Peretütar Kaja: “Ootan alati kojutulekut, siin on hea ja siin on mu vanemad, õde, vend. Sporditegemine lisaks on väga tore.”

Alasid on alates kergejõustikust kuni pallimängude, täpsus-, osavus- ja jõuharjutusteni välja. Alad on jaotatud kahe päeva vahel ja kõik toimub kellaajaliselt ajakava järgi.

Võistlejatel on seljas aastatetagused spordiriided, kõikidel rinnal nimeline võistlejasilt. Ja mis kõige olulisem – kõik võistlevad suure õhinaga ja aitavad ning elavad teineteisele kaasa.

Kui perepoeg Kuuno kõrgushüppes veidi haige jalaga järjekordse kõrguse ületas või peretütar Kaja oda viskas, said nad mõlemad suure aplausi osaliseks. Nii aplodeeriti kõikidele. Eriti innustatakse lapsi, kes igal alal väga tublid on.

Päev täis sportimist, vahepeal imemaitsev lõunasupp ja taas edasi. Mõistagi, on 24 spordiala väga osavalt ära jaotatud. Näiteks 400 meetri jooks on neli ringi ümber talu. Lisaks hüppevõime harjutus aidas redelile, heited-tõuked karjamaal, kaugushüpe laste liivakasti, pallivedamise ja täpsusharjutused kõik kenasti hoovis.

Perekond on nende aastatega muidugi järjest suuremaks kasvanud. Lapsed, lapselapsed, sugulased, kõik naudivad koostegemisest suurt rõõmu. Sel aastal läbis esimest korda oma ema ja isa käekõrval väikese jooksumaa Priidu üheaastane tütar Marii.

Igal aastal selgitatakse 24 ala parimad ka kokkuvõttes. Kuid selle peretraditsiooni spordipäeva võitja on hoopis see võistleja, kes parandab enim oma rekordeid võrreldes eelmise aastaga.

“Selline süsteem hoiab meie lapsi, kuid annab võimaluse ka meile, täiskasvanutele, inspiratsiooni oma sportliku vormi hoidmiseks,” ütles Vallo.

Kas või läbi sellise väga paindliku ja lapsesõbraliku süsteemi paistabki kogu Mulkide suguvõsa lahkus ja kokkuhoidlikkus. Õhtune saun ja grillimine ning aastatetaguste võistluste meenutamine toob sooja tunde südamesse.

Selle suve suurima punktisaagi said naistest Liis Kivila ja meestest Priit Mäeorg. Kuid “Tegija” tiitlid, need kes aastaga kõige rohkem oma rekordeid uuendasid, said Marta Maria Mulk ja Kert Andreas Mulk.

Loomulikult ei ole vaja küsida, kas sellist tradistiooni jätkata. Kõik ootavad juba uut kokkutulekut.

Jaanus Getreu

Fotod: Vallo Mulk

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.