“Teadlaste öö” toob reedel Haapsalu kultuurikeskusse sajad noored ja täiskasvanud

Reedel, 29. septembril on Haapsalu kultuurikeskuses “Teadlaste öö”, mille raames toimub mess, avatud on näitus, saab kuulata ettekandeid ja vaadata teadusteatri etendusi. Ettevõtmine on kõigile tasuta.

“Teadlaste öö” algab kl 10 ja kestab kl 19-ni. Messialal on kohal üle 20 põneva teaduse, tehnoloogia ja muu harivalt üllatava boksi.

Robootika valdkonda esindavad Oomipood, INNOKAS, TTÜ Mektory tehnoloogiakool. Kohal on ka Junior Achievement Eesti esindajana 2017. aasta Euroopa ja Eesti parim õpilasfirma Festera, kelle eesmärk on teha prügimajanduses revolutsiooni.

SMIT:

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse ehk SMITi nime taga on kümneid infosüsteeme, millel on üks eesmärk – muuta Eesti inimeste elu infosüsteemide abil turvalisemaks. SMIT loob päästjatele, politseinikele, piirivalvuritele, kiirabitöötajatele ja Häirekeskusele tarku ning turvalisi IT-lahendusi. SMIT näitab patrullpolitsenikele mõeldud e-politsei lahendust, mida politseinikud oma igapäevatöös kasutavad.

INNOKAS:

Taastuvenergia sõidukite ehitamine ja leiutamine.

Läänemaa Arenduskeskus:

Töötoa nimi on sel korral „Ärimehe töötuba“. Kui sul on plaanis ärimeheks või ärinaiseks hakata, tule küsi meie käest nõu! Kaasa võid võtta ka oma vanemad, neilegi kulub hea nõu marjaks ära. Räägime õpilas- ja minifirmadest, samuti osaühingutsest ja FIEdest. Meie töötoas saab end testida, luua kollaaži, lahendada ristsõnu, teha tootearendust ja proovida kätt toodete müümisel. Jagame ka teavet Läänemaa haridusuuenduse kohta.

”Paadiehitamine” Elekter ja vesi ei sobi kokku? Või siiski sobivad? Eesti keeles:

Juhendajad Merike Kesler, Helsingin yliopisto, Jasmin Välimäki, Kehittämiskeskus Opinkirjo ja Anna Korkeakangas, Tekniikan Akateemiset TEK.

Tule ja tee oma mootorpaat ja testi, kas see püsib ka vee peal või tuli välja hoopis allveelaev. Vanusel ei ole vahet, kuid hea oleks, kui kruvikeeraja käes püsib. Õpetajatele ja ringijuhtidele tutvustatakse Soomes MTÜ Opinkirjos toodetud loodusteaduste, matemaatika ja tehnoologia ringide tarvis toodetud ringimaterjali.

Oomipood:

Boksis on võimalik tutvuda ja käed külge panna haridusrobotitele. Sortimendist leiab eri funktsiooni ja raskusastmega roboteid nii suurematele kui ka pisematele robootikahuvilistele. Tule meile külla ja leiame koos sinu vajadustele sobiva!

Suukool:

Boksis saavad kõik suured ja väikesed teadlased proovida kätt hambaarstina. Kõik soovijad saavad panna hambale plommi ning teha jäljendeid hambaravis kasutatavast silikoonmaterjalist või voolida sellest midagi ilusat endale mälestuseks. Meiega saab meisterdada ka hambakella, mis aitab saada selgeks hammaste tervena hoidmise põhitõed. Edaspidi võib seda kasutada parkimiskellana. Suukooli boksi külastaja saab kaasa mitte ainult kasulikke uusi teadmisi  vaid ka kõik, mis sai tehtud.

TLÜ Haapsalu kolledži terviseedenduse ja rehabilitatsiooni komptetentsikeksus:

TERE KK muda valdkonna ekspert, spetsialist Monika Übner tutvustab huvilistele nahamõõtmisi TERE KK nahadiagnostika seadega MC1000 ning teaduseetika teemast tulenevalt, milliseid dokumente tuleb uuringus osalejal täita, kuidas uuringuandmeteid töödeldakse, hoitakse jms. Soovijad saavad soovi korral ise osaleda katses ravimuda seguga (segu määritakse uuritava käe siseküljele) – näitame, kuidas saab mõõta ravimuda segu mõju naha funktsionaalsusele meie nahadiagnostika seadega.

Eesti keeletehnoloogiakeskus:

Boksis saate panna arvuti rääkima täpselt seda, mida ise tahate; võite proovida, kas arvuti tunneb ära, kas teie kirjutatud tekst on positiivne või negatiivne, ning katsetada, kas arvuti suudab üles kirjutada teie kõne. Veel saate proovida, kui hästi tõlgib arvuti inglise keelde näiteks Taukari ägedaid laule ja kuidas õnnestub arvutil inglise keelest eesti keelde ükskõik mille tõlkimine. Lustida saab ka arvutiga Aliase sõnaseletusmängu mängides – kes arvutile ära teeb, saab auhinna. Lisaks võtame vaatamiseks-proovimiseks kaasa terve nimekirja huvitavaid ja vajalikke keelevidinaid.

Tallinna tehnikakõrgkooli virtuaalreaalsus ja ehitusuuringud:

Messiboksis saab VR prillidega liikuda tuleviku ehitistes ja uurida lähemalt liitreaalsust. Külastajad saavad näha, millistes uuringutes Tallinna tehnikakõrgkool osaleb ning saab proovida, kuidas töötavad uuringutes kasutatavad mõõteriistad. Tutvustame projekti „100 sammu inseneerias“ – Tallinna tehnikakõrgkool korraldab oma laborites tasuta töötubasid.

Fliton OÜ:

Ainulaadne virtuaalne tankimäng, kus virtuaalsus kohtub mänguasjaga. Lennusimulaator, kus saab katsetada kaugjuhitavate lennukite ja droonide lennutamist riskivabalt, palju eri droone ja muud huvitavat. Droone saab soodsa hinnaga ka kohapealt osta.

Nukufilmi lastestuudio:

Südameasjaks on noortele suunatud animatsioonialase hariduse edendamine ja animatsiooni kui audiovisuaalse kirjaoskuse kättesaadavamaks tegemine kõigile üle Eesti. See tähendab ka, et oleme valmis oma kohvrid pakkima ja tulema oma stuudioga teie juurde filme tegema või õpetama, kuidas te ise oma vahenditega saaksite seda teha. Astu läbi ja proovi, kuidas pildid liikuma hakkavad ning räägi meile oma filmiideest.

MyInnerGo OÜ:

Tutvustame kõigile, millest räägivad meie geenid, kuidas mõjutavad geenid meie tervist. Ja lisaks sellele, kuidas saame ära kasutada teadmisi oma geenidest, et tervislikumalt elada, personaalsemalt toituda ja treenida. Lastele lisaks põnevad „käed külge“ ülesanded ehk tutvustame tänapäeva geneetika vahendeid.

Haapsalu kutsehariduskeskus:

Boksis on töötav 3D-printer, mis prindib esemeid. Osalejad saavad jälgida printeri tegevust. Boksis on ka teisi näidiseid, mida on eelnevalt selle printeriga valmistatud. IT-õpilased jagavad infot, milline on ettevalmistus, et printer hakkaks printima just sellist eset, mida me vajame.

Arvuti komponentide tundmise töötuba. Töötoas on arvutikomponente, millele tuleb leida valikust õige nimetus. Parimatele arvajatele väike autasu.

Lääne maakonna keskraamatukogu:

Kust leida ideid, mida leiutisteks edasi arendada?

Estsale Baltic:

Saad teada, milline seos on kosmeetikal ja keemial. Kes soovib, saab ka kaasa osta.

Haapsalu noorte huvikeskus:

Boksis on võimalik end veidi sirutada, liigutada ja hästi tunda. Lõbus tantsuline vaheldus x-boxi saatel.

Teaduskeskus AHHAA:

Pane oma loovus proovile ja lahenda põnevaid ülesandeid.

AHHAA teaduspood:

Kes soovib, saab põnevaid tooteid kaasa osta.


Teaduskohviku ettekanded kultuurimaja kohvikus

Kl 11 ja kl 12 “Teadusesse investeerimine toob suurimat tulu.” Benjamin Franklin Sihtgrupp – algkool ja põhikool, 45 min, Suukool

Kui teame, kuidas hoida hambad tervena, siis ei ole vaja aega ja raha kulutada nende ravimise peale, eks? Midagi hammaste tervena hoidmisest teab igaüks aga seda, kuidas hambaauk tegelikult tekib, tavaliselt ei teata. Ka seda on enamasti inimestel raske uskuda, et meie käitumisest sõltubki see, kas meil on hambaaugud või mitte. Suukool seletab kõigile suurtele ja väikestele teadlastele need küsimused lahti. Koju kaasa saavad kõik ka tervete hammaste 4 kuldreeglit.

Haigekassa ja Eesti Hambaarstide Liidu ühine projekt “Laste hammaste tervis”

Kl 13 ”StarT Soomes” – Merike Kessler, Helsingi Ülikool

Mis on StarT? See on projekt, kus igal lapsel on võimalik särada nagu täht! Soome StarT kaasab endas laste ja noorte loodusteaduste, matemaatika ja tehnoologia alaseid projekte. Parimad projektid kustustakse kevadel 2018 Helsingisse StarT gaalale. Ettekandes antakse ülevaade hankest ja kuidas osleda.

Kl 17 Geenikohvik – Doris Pooga, myInnerGo OÜ

Geenikohvikus tuleb juttu meie geenidest ja toidust. Kuidas nad mõjutavad üksteist? Kuidas mõjutavad geenid meie toitumist? Kas saab oma geene tundes teadlikumalt toituda? Osalejate vahel loositakse välja üks geenitesti komplekt.

kl 18 „Peeglike, peeglike, seina peal …“ prof. Jaak Kikas, TÜ Füüsika Instituut

Ajalooliselt küllap esimene koht, kus inimene (ja enne teda teisedki olendid) oma peegelpilti kohtas, oli veepeegel. Tänapäeval oleme harjunud ennast imetlema enamasti seinal rippuvatest peeglitest. Loengus antakse ülevaade peeglite arengust läbi ajaloo ja nende õige mitmekesistest rakendustest kaasajal. Räägime ka sellest, kus peegeldumine (peale veepeegli) looduses veel esineb ja milliseid nähtusi põhjustab. Peegeldusega on seotud ka mõnede asjade lihtne aga väga oluline omadus – peegelsümmeetria. Peegelsümmeetriline objekt koosneb kahest poolest, mis näevad välja nagu teineteise peegeldused. Kui räägime, et mingi asi on sümmeetriline, siis me enamasti peegelsümmeetriat silmas peamegi. Peegelsümmeetria omane nii inimnägudele (vähemasti heas lähenduses) kui mõnedele meie maailma moodustavatele pisiosakestele. Räägime sellest, kus peegelsümmeetria ilmneb ja kuidas see (või selle puudumine) asjade ja nähtuste omadusi mõjutab. Ja mõnda (ehk mitte päris harilikku) peeglit vaatame loengu käigus ka.


Fotonäitus avamine fuajees

Kl 17 „Katoptromaania“ – prof. Jaak Kikas, TÜ Füüsika Instituut

KATOPTROMAANIA
pareidoolne uurimus templitest ja deemonitest me ümber

catoptro- (kreeka κάτοπτρον kátoptron = peegel)
mania (kreeka μανία mania = hullus)
seega „peeglite hullus“

Peegelsümmeetria (bilateraalne sümmeetria) on lihtne, samas aga väga fundamentaalne asjade ja olendite omadus. Peegelsümmeetrial ja selle rikkumisel on oluline roll fundamentaalosakeste maailmas, millele tugineb kogu meid ümbritseva ainelise maailma mitmekesisus.

Peegelsümmeetrilised objektid looduses on loomad – potentsiaalsed saakloomad, kiskjad, rivaalid või vastassoo esindajad, kelle kiire äratundmine on sageli äratundja ellujäämise tingimus. Kui aga mingi elutu objekt ilmutab peegelsümmeetriat, võib suure tõenäosusega olla tegemist tehisobjektiga, st millegagi, mille on valmistanud teised inimolendid (hooned, ehitised, seadmed jms). Seetõttu on meie aju treenitud peegelsümmeetriat ära tundma kõikvõimalikes situatsioonides.

Ja ta tunnebki. Ning interpreteerib seda näiteks teise eluolendina – ka siis, kui viimast tegelikult ei ole. See on nähtus, mida tuntakse pareidooliana. Lihtne viis anda ajule võimalus sellisteks mõttemängudeks on võtta mingi foto ja asendada selle üks pool teise poole peegeldusega. Nii on autor toiminudki. Mõttemängud ja olematute asjade äratundmisrõõm jäävad vaatajale.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.