23-AASTANE TRADITSIOON: Lihulas peeti viimast korda Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäeva

F: Õnnela Lilleoja

Reedel, 29. septembril 1995. aastal toimus Virtsus esimene Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäev. Võistluse ellukutsujana soovisin 1.-6. klasside lastele pakkuda ühe ilusa päeva jalgpalliga. See soov on selliseks jäänud ka praegu.

Pärast esimest võistlust 1995. aasta sügisel ei uskunud, et sellest kasvab välja ligi veerand sajandit kestev pikk, üks pikema traditsiooniga lastevõistlus Läänemaal. Selle lõpetab kahjuks kodukandi piiride muutmine ja võõrasse maakonda minek.

Reedel, 29. septembril 2017 peetigi Lihulas vähemalt sellisel kujul viimane Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäev.

Kakskümmend kolm aastat ja üle viiekümne seda nime kandvat turniiri on selle piirkonna asulatesse toonud aastate jooksul umbes 2000 rõõmsat spordilast. Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäeval on lustitud Lihulas, Virtsus, Vatlas, Massus, Kõmsil, Kirblas ja Tuudil.

Selle turniiri mänge on mängitud isegi pikaaegse õpetaja ja koolijuhi Hillar Laose kodutalu heinamaal Järise külas. Meie lapsi on nendel päevadel käinud tervitamas kogu Eesti jalgpalli koorekiht. Esimeseks külaliseks oli 1996. aastal Virtsu spordihallis peetud turniiril praegune Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak.

Kui parimad mängijad oma mängijakarjääri lõpetasid, hakkasid nad kordamööda jõudma ka Lõuna-Läänemaale. Praegune Eesti naistekoondise peatreener Indrek Zelinski ja meeste koondise peatreener Martin Reim, ning Marko Kristal on kohtunud lastega Lihulas.

Alo Bärengrub ja Eesti koondise esiväravavaht Mihkel Aksalu Tuudil. Tegevmängijad Enar Jääger, Kethy Õunpuu, Rauno Alliku aga Vatlas, Ingemar Teever Lihulas, Karl Palatu Massus.

Lisaks on lastega käinud kohtumas meie oma tippmängijad, kes esimesed võistlusmängud pidanud just nendel jalgpallipäevadel – praegune Eesti rannakoondise mängija Priit Mäeorg ja kunagine U19 naistekoondise väravavaht Avely Kuldsalu.

See kõik on lastele toonud suurt rõõmu. Esimesed kümme aastat olid turniirid kolm korda aastas kevadel, sügisel ja siseturniirina talvel. Turniiridel mängis alati kolm eri vanuseklassi, lapsi oli väga palju ja nendega käis kaasas palju lapsevanemaid.

Siis jätkasime aastaid ühe saaliturniiriga ja ühe õueturniiriga kas kevadel või sügisel. Kuni kätte jõudis koolide kinnipanemise ja allesjäänud koolides laste arvu vähenemise periood.

Viimase seitsme aasta jooksul on selles piirkonnas 30 kilomeetri raadiuses suletud kolm võimsat spordi kooli: Tuudi, Kasari ja sel aastal viimasena Vatla algkool.

Lisaks on kunagisest siseturniiride ja üldse popist sporditegemise kohast Virtsu spordihallist saanud hoone, mille katusel kasvavad puud.

See kõik on mõjutanud ka turniiri ajalugu. Kunagisest üle saja lapsega peetud turniirist jäi viimase turniiri osalejate arvuks 30. Täpselt nii palju lapsi, kui kahes nooremas treeningrupis hetkel Lihulas treenijaid.

Kui arvestada õpilaste arvu vähenemist ja kolme kooli kinnipanemist, siis on see igati korralik osalejate arv. Mis kõige tähtsam –need lapsed, kes spordivad, on rõõmsad ja nende silmad säravad.

F: Õnnela Lilleoja

2017. aasta turniiril osalesid kõik meie neli kooli: Lihula gümnaasium, Virtsu kool, Kõmsi algkool ja Metsküla algkool. Turniiril oli omapärane, kuid vajalik reegel.

Uue reeglina ei mänginud turniiril koolide võistkonnad ja võistkonnad ei olnud moodustatud ka elukohtade järgi. Väiksemad koolid poleks sellisel juhul võistkonda kokku saanud ja soov oli, et igas võistkonnas oleks lapsi kõigist neljast koolist.

Võistkonna moodustamise õiguse ja samas ka väikese vastutuse andsime neljale 6. klassi jalgpallipoisile. Nad moodustasid võistkonnad, mis olid väga võrdsed.

Maha peeti ilusa ilmaga mihklipäeval 23 aasta üks tasavägiseim Lõuna-Läänemaa jalgpallivõistlus. Oli mitu viiki ja üheväravalist võitu. Näha sai ilusaid väravaid ja ahhetamapanevaid tõrjeid väravavahtidelt.

Kohtunikuks oli vanema grupi jalgpallur Mart Mikiveer, päeva jäädvustas Õnnela Lilleoja. Kaasa elasid lapsevanemad, turniir läks igati korda.

Pingelise turniiri võitis võistkond Triibuline: Ragnar Orgjõe, Keiro Ristikivi, Raikko Kanter, Ats Kaasik, Kardo Saun, Andri Jaanus, Mariliis Vendel.

Järgnesid võistkond Kollane, kes edestas kolmandaks tulnud Oranži võistkonda võrdsete punktide juures vaid ühe enam löödud väravaga. Neljas oli võistkond Sinine.

Kõik lapsed olid väga tublid.

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.