JAAK KASTEPÕLD: Kellele on vajalik anonüümne kommentaarium?

Jaak Kastepõld

Tahaksin rääkida ajakirjanduse sõnavabadusest ja selle eetilistest piiridest. Tegelikult rohkem nendest piiridest üleastumisest ning ajalehe toimetajate vastutusest.

2016. aasta lõpuga oli selge, et Lääneranna vald sünnib. Avalikel küsitlustel ja rahvahääletusel ei esitanud mitte keegi vastuväiteid ei uue valla nime ega ka maakondliku kuuluvuse osas. 2017. aasta jaanuaris ilmusid ajalehes Lääne Elu ühepoolselt kallutatud artiklid, mis käsitlesid uue valla sündi mitte just kõige objektiivsemast vaatevinklist. Räägiti Läänemaa lõhkumisest, oma juurte puruksrebimisest ja muust sellisest.

Teemade käsitlused lõppesid vägagi sapiste, laimavate ja nimeliselt inimesi solvavate ning alavääristavate anonüümsete kommentaaridega Lääne Elu veebiportaalis. Kuna nimetatud kommentaarid ületasid igasuguse eetilise ja inimliku piiri, olid antud loos sõimurahe alla jäänud Lihula valla juhid Jaak Kastepõld ja Varje Ojala-Toos sunnitud abi paluma advokaatidelt. Elame ju ajal, kus ei tohiks olla mingit õigustust valimatult avalikus ruumis kellegi laimamiseks ja seda veel anonüümselt.

Nii saadeti Lääne Elu toimetusele 16. jaanuaril 2017 nõudekiri sooviga puhastada kommentaarium ja anda välja räigete kommentaaride autorite IP-aaadressid. Kuna nimetatud pöördumisele vastati, et selline tegevus tuleb kõne alla vaid kohtumääruse või politsei nõude alusel, siis nii ka läks.

28.02.2017 esitati kohtule hagiavaldus eeltõendamismenetluse kaudu nimetatud IP-aadresside väljaselgitamiseks. Protsessi menetlemine, asjaolude täpsustamine ja kohtu seisukohavõtt kulmineerus 07.06.2017 kuupäeval kohtumäärusega, milles nõuti ajalehelt Lääne Elu välja eelpool nimetatud kommentaaride autorite IP-aadressid.

Sealt edasi pöördusime sideteenuste pakkujate poole IP-aadresside taga olevate isikute identifitseerimiseks. Kolmest küsitud IP aadressist kaks kuuluvad eraisikutele ning üks kuulub juriidilisele isikule. Saatsime ka juriidilisele isikule palve kommentaatori leidmiseks.

Kogu pikk saaga jõudis oma anonüümses etapis lõpule 13. septembril 2017, mil sai esitatud hagi kohtule IP-aadresside omanike reaalsete füüsiliste ning juriidiliste isikute Kersti Ajaotsa, Malle Elveti, OÜ Yliopiston Apteekki ja OÜ Lääne Elu vastu.

Ajaleht Lääne Elu jätkuvalt õigustab anonüümset kommentaariumi, kui avaliku arvamuse väljendamispaika. Me leiame, et oma arvamust saavad kõik kodanikud väljendada vabalt ja piiramata ka oma nime alt, võttes sellega vastutuse oma sõnade eest.

Kogu teemat kokku võttes tahan märkida, et anonüümne kommentaarium on juba ammu enda aja ära elanud. Sõltumatu ja endast lugupidav ajakirjandus käsitleb teemasid päriselt erapooletult ja kohatute kommentaaride osas reageerib koheselt.

Ajakirjandus ei ole riik riigis, kus asju näidatakse vaid toimetuses istuvatele inimestele sobivas valguses. Ka ajakirjanik peab enda vastu aus olema ja endale silma vaatama. Kas ta on päriselt ka hea ajakirjanik või teeb ta seda tööd valedel põhjustel?

Need inimesed, kellest kirjutatakse lugusid, nad ongi inimesed. Neil on pered ja lähedased, kes saavad haiget lugedes kommentaare, millel pole tõepõhja all ning mille eesmärk ongi haiget teha.

Paraku saavad haiget valed inimesed. Siin astub mängu lehetoimetuse eetilisus ja vastutustunne. Kommentaarium, eriti anonüümne, on nende vastutusala ning siin paistab välja, kui tõsiseltvõetava väljaandega on tegu. Lääne Elu käitumine oma kommentaariumi ohjamisel paraku oli kõike muud kui eetiline ning nüüd jääb edasine kohtu otsustada.

Jaak Kastepõld
Lihula vallavolikogu esimees
Pereisa ja Lihula elanik

6 Responses to "JAAK KASTEPÕLD: Kellele on vajalik anonüümne kommentaarium?"

 1. Kuglimugli   6. okt. 2017 at 20:38

  Kannatage natuke veel, kindlasti võtab teid Pärnumaa tõsisemalt ja kajastab Lihulasse puutuvat igati adekvaatselt – küsub personaalselt igalt asjaosaliselt mis talle meeldib ja – kas – taevas hoia ! – ei solvu ! 🙂

  Vasta
 2. Juss   7. okt. 2017 at 07:21

  Alluvad ei julge Jaak Kastepõldu avalikult kritiseerida kuna saavad tema poolt represseeritud.

  Vasta
 3. Lembit Käkkinen   7. okt. 2017 at 17:16

  1) Anonüümne kommentaarium on selleks ette nähtud, et seal anonüümselt kommenteerida. Mina Ajaotsa jt. “avaldatute” asemel läheks kohtusse.
  a) Kuidagi ei ole võimalik ainult IP aadressi alusel selgeks teha kommenteerija isikut – miski ei välista, et keegi on murdnud isiku WIFI võrku ja kasutab seda. Seega, avaldatud isikute nimed on süütuse presumptsiooni kohaselt avaldatud piisavate tõenditeta ja seega võiks neid tõlgendada laimavatena. Seade või võrk ei võrdu isikuga.
  b) Kommenteerija on klient ja kui kliendile on loodud võimalus anonüümselt kommenteerida, siis peab tagama väljaanne, veebisaidi haldaja, kommentaaride anonüümsuse, isegi kui kommentaarid ei ole meeldivad.

  2) Hr. Kastepõld, naised naisteks, aga ole mees. Kui sa avalikku ruumi isikuna oled roninud, siis neela alla. Terve maailm on täis anonüümseid ja õelaid kommentaare, selle vastu kohtu instantside kaudu võitlema hakata on…plikatemp.

  3) Ma ei näinud küll nende laimavate kommentaaride sisu, kuid igal juhul on ka laimavate kommentaaride preventsioon sõnavabaduse vastu. Mis järgmiseks? Keelate ära Lihulas kuulujutud? Äkki tegeleks rohkem valla asjadega ja ei lammutaks valdkondades, milles ei ole kummalgi kaebajal pädevust. Sarnaselt ühele ministrile, kukume aga asju ära keelama ja maksustama? Mina suur juht tean, mis on inimestele parem!? Nii?

  4) Ei ole ei Lääne elus, ega ka antud lehel võimalik, ennast ID-kaardiga autentida. Seega, nagu näete, olen mina kommenteerinud nime alt Lembit Käkkinen, seal võiks seista ka mõni muu nimi. Näiteks Martin Reim, Kersti Ajaots, Hannes Hanso või Ivar Soopan. Nii kaua, kui puudub ID-Kaardiga logimine võib seal seista ükskõik, mis nimi ja see võimaldab omakorda jätta kellegi teise identiteedist märgi maha, mis ei pruugi olla tõde(ja seda ei kontrolli keegi). Kui seal aga seisab näiteks mõne vähemkindlustatud isiku nimi, kui seda on vallavanem või vallavolikogu esimees, siis kas vald pakub neile vähemkindlustatutele tasuta õigusabi? Äkki annate inspireerivalt eeskuju ja lööte lõpuks käima käitumismustrid, mida ei kontrolli?

  5)Muide, kasutades välismaist proxy’t on võimalik ka selliselt kommenteerida, et mingisugune nimi jääb maha, aga IP’d mitte. Mida te siis teete?

  See mille korraldasite on näidispoomine ja see on vastik, ükskõik millises režiimis ja/või ideoloogias. Näitab režiimi nõrkust kontrollida või tolereerida tavakodanikke, oponente. Selle asemel, et leppida laimuga, seda ignoreerida, või ümber lükata, tõmmatakse konkreetsed isikud häbiposti ning saadetakse kogu uue valla elanikele sõnum ajakirjanduse vahendusel – uues vallas me ei tolereeri anonüümseid kommentaare ja teie sõnavabadus on piiratud. Väga halb signaal, väga halb, sest ainus mida te selle isikute välja nuhkimise ja nimed avalikustamisega saavutasite on see, et avaluikkusele tuli signaal – me oleme võimul ja võimsad. Kes sõna võtab see võetakse vastutusele. Selline signaal aga on lihtsalt rõve ja näitab nõrkust, saamatust ja väiklust. Hale!

  Vasta
 4. Rain   7. okt. 2017 at 21:28

  Jaak, kas jalad on ikka põhjas? Ma juba pikemat aega mõtlen, et mis värk Selle Lihulaga on, et see inimeste mõtlemisvõimele nii omapäraselt mõjub.

  Vasta
 5. Epp Kärvet   7. okt. 2017 at 22:59

  Jah, ma isegi ei mõista, miks peame olema kogu aeg kinni mingis ajaloolises taagas ja ainult rõhuma meie järjepidevusele, kui reaalsuses on see kõigest sõnakõlks ja peab paika vaid üksikute hinges? 8.juuni 2016 Endise muinsuskaitsjana sa tead, et tegelikkus pole sõnakõlks ja teeb paljudele hinge haigeks – Läänemaa EI OLE Pärnumaa – valla nimel polegi nii suurt tähtsust.

  Vasta
 6. tt   8. okt. 2017 at 23:19

  Huvitav mida ütleb väidetavate laimajate nimede artiklis avaldamise kohta andmekaitseinspektsioon? Kas on tegemist suure avaliku huviga, tuntud isikutega

  Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.