VALIMISLUBADUSED / KAIDO SIPELGAS: Värskendame linna valitsemist ja majandust

Kaido Sipelgas

Kaido Sipelgas, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse teemajuht, kaitseliitlane
Sotsiaaldemokraatlik erakonna Haapsalu linnapea kandidaat


Haapsalu ja Ridala ühinemisel tekib uus omavalitsus ja selle inimesed vajavad ka uut võimalust. Senine areng on olnud küll pealt kullakarvaline, kuid kahjuks näitab ka kiire pilk statistikasse, et sellega pole kaasas käinud positiivseid muutusi kohalike elanike jaoks. Tsirkust on, aga korraliku leiva järele tuleb ikka mujale sõita.

Kuidas muuta?

Esmalt tuleb leida raha, mida suunata arendamisse ja töökohti loovatesse investeeringutesse. Selleks tuleb meil e-teenuseid ja paremini tööd korraldades vähendada valitsemiskulusid vähemalt viiendiku, 20%võrra.

Investeerida tuleb Haapsalu tugevustesse. Suurim neist on turismi ees tegelikult taastusravi, mille toetamiseks saab teha ka asju, millest ka kõik linnakodanikud kasu saavad. Näiteks muutes kogu linna kõnniteed invasõbralikuks, saame parema keskkonna ka lastevankrite ja jalakäijate jaoks.

Lisaks tuleb tõsiselt ette võtta Kiltsi lennuvälja arendamine. Mis seal lõpuks olema saab, ei tea me täna veel keegi – lennukite remont, logistika jaotuskeskus või hoopis mingi uuenduslik tootmine. Kuid selge on, et suhtudes asja juba ette kui lootusetusse ettevõtmisse, see ka lootusetu on. Ja seda paigas, millel on kõva potentsiaal.

Tuleb pingutada – panustada inimestesse, kes suudavad arendada ja investorid kohale tuua ja toetada neid taristuga vaid tulevaste töökohtade tulu eest. Siis toetab seda ka riik, ministri lubadus on olemas.

Teise olulise asjana majandusele uue aluse loomise kõrval tuleb uues “Suur-Haapsalus” luua tugev ja selge võimalus linnast eemale jäävate kogukondade tugevdamiseks. Selleks suurendame kogukondade iseotsustamist – anname neile igal aastal kindla maksutulul põhineva valemi abil oma eelarveosa kavandamiseks ja sisustamiseks. Siis ei ole vaja enam iga hea algatuse jaoks eraldi raha nurumas käia, on selge, palju on, ja on selge, kuidas jagatakse. Just aktiivsed inimesed kogukondades kohapeal peavad saama ka oma elu ühiselt korraldada, tehes just oma kodukoha jaoks vajalikke asju.

Ja kolmandaks luban, et ma pikka tühja juttu ei aja. Kui me tahame, et kullasära all olev vaikne hääbumine pöörduks uuele tõusule, tuleb muuta koos ja tuleb muuta kohe. Tegudele!

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.