Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilased võistlesid koomiksikonkursil “Meie naaber Soome”

Läänemaa ühisgümnaasiumi üheks traditsiooniks on saanud hõimunädala tähistamine. Igal aastal on keskendutud ühele sugulasrahvale. Soome ja Eesti 100 raames on tänavusel hõimunädalal esiplaanil soomlased. Nii sai ka korraldatud koomiksite konkurss „Meie naaber Soome“.

Koomiksite konkurss oli ambitsioonikas ettevõtmine, sest koomiksite loomine on tegelikult väga keeruline. Seda enam on põhjust rõõmustada, et Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilased on suutnud tabada eestlaste ja soomlaste olemust, koomiksitesse on põimitud näiteks motiive kirjandusest ja geograafiast, lisaks on ühiskonnas toimuv leidnud kajastamist. Siinkohal sügav kummardus kunstiõpetaja Liisi Karydi ees, kes õpilasi innustas ja aitas leida inspireerivaid mõtteid.

Iris Kändla koomiks

Huvitavamaid koomikseid valisid välja kunstiõpetaja Liisi Karydi, ühiskonnaõpetaja Kalle Lõuna ning allakirjutanu. Žürii üksmeelne otsus oli anda grand prix Iris Kändlale (10. H). Kändla töös tulid hästi välja eestlaste ja soomlaste erinevused ja ühtlasi sarnasused. Kohati oli koomiks ka irooniline: helge päikese (tuleviku) poole liikumiseks laseme naabrit sümboliseeriva põdra seljas liugu. Originaalselt oli kajastatud Eesti ja Soome 100. sünnipäeva motiiv.

Eliisa Johanna Simsi koomiks

Lisaks grand prix`le anti välja mitu eripreemiat. Eripreemia sai Riina Reiners (12. SST) tehniliselt meisterliku koomiksi eest. Riina Reinersit võib juba pidada kunstnikuks, kellel on välja kujunenud oma käekiri. Eripreemia sai Kärolin Aviste (11. H) sügavamõttelise sõnumi eest. Aviste tööst kumas läbi iroonia, hästi tabati globaliseerumist. Kindlasti tekitas koomiks küsimuse, kas sellist Eestit/Soomet me tahtsimegi. Sõnum oli edasi antud lihtsas pildikeeles. Eripreemia sai ka Eliisa Johanna Sims (10. H) lakoonilisuse eest. Omapäraselt tuleb koomiksis esile Eesti ja Soome suhe.

Nele Lillemäe koomiks

Ära märgiti Markus Häidbergi (10. H), Monika Taska (10. H), Nele Lillemäe (10. H), Laura-Gerda Poolamäe (11. H), Karmo Einmanni (11. H) ja Laura Mägi (10. H) koomiks.

Koomikseid hindas ka Soome instituudi 4-liikmeline žürii. Nimelt on Soome instituudi ülesandeks hoida ja arendada soome-eesti kultuuri- ja keelekoostööd ning tugevdada Soome ja Eesti vahelisi sidemeid.

I koha vääriliseks peeti Nele Lillemäe (10. H) koomiksit Eesti-Soome suhtlusstiili täpse tabamise eest. Välja pandi veel mitu eripreemiat. Eripreemia sai Riina Reiners kõrge kunstilise taseme eest, Ronja Emili Veski (10. H) silmaringi ja asjatundlikkuse eest, Arlethe Annus (10. H) sisu ja huvitava vaatenurga eest, Markus Häideberg (10. H) sõpruse ja sõbralikkuse eest. Eliisa Johanna Simsile (10. H) kuulus sauna eripreemia.

Konkursile esitatud töödest valmis näitus, mille avamine oli täna Läänemaa ühisgümnaasiumis.

Näitusel võib veel näha Robin Pae (10. H), Karl-Armin Võsuri (10. H), Anette Marilin Villandi (11. H), Karmel Läätsa (11. H), Getter Leppiksoni (11. H), Sandra Kasepõllu (11. H), Kelly Karlsoni (11. H), Anna-Maria Mustkivi (10. H), Keven Kirsi (10. H), Liisa Norgi (10. H) ja Morten Saare (11. H) koomiksit.

Koomiksite näitust „ Meie naaber Soome“ on peagi võimalik näha ka Lääne maakonna keskraamatukogus.

Aitäh kõigile õpilastele, kes koomikseid lõid. Suured tänud Kalle Lõunale ja Liisi Karydile. Aitäh ka Viia Välile, Anna Lainele, Malin Bergströmile ja Eva Toome Soome Instituudist.

Monika Undo
Läänemaa ühisgümnaasiumi emakeeleõpetaja, žürii liige

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.