KAS SOBIKS KA HIIUMAALE? Šotimaa rannikul avati maailma esimene vees ulpivate tuulikutega meretuulepark

Kolm päeva tagasi avati Šotimaa rannikul maailma esimene meretuulepark, mille 175 meetrit üle merepinna ulatuvad tuulikud pole otsapidi merepõhja valatud, vaid need ujuvad vees.

F: Statoil

Seda võib pidada revolutsiooniks meretuuleparkide ehituses. Hywindi meretuulepark Peterheadist 25 km kaugusel meres avab tuuleenergia kasutuselevõtuks uue võimaluse.

Miks? Sest mida sügavam meri, seda kallim on tuulikut ehitada. Kuskil tuleb piir ette, kustmaalt pole enam mõtet või isegi võimalik tohutute mõõtmete ja kaaluga ehitist püsti panna.

Kui aga tuulikuid ei pea enam otse merepõhja kinnitama, avarduvad merel tuule kasutamise võimalused olulisel määral. Tuuleparke saab püsti panna ka väga sügava veega paikadesse ja ei pea enam otsima madalikke, mille elustik võib saada häiritud.

Kas neid saaks kasutada ka Hiiumaa rannikul?

Kui Šotimaa uue tuulepargi valmimine tundub meile justkui kauge uudisena, siis seda see pole. Hiiumaa rannikust 12 km kaugusele planeerib Nelja Energia 100-160 tuulikuga tuuleparki, mis on isegi maailma mastaabis üks suuremaid meretuuleparke.

See on Šotimaal äsja avatud tuulepargiga võrreldes ülivõimas – Hywindi tuulepargis on vaid viis tuugenit koguvõimsusega 30 MW, Hiiumaa rannikule ehitatava pargi koguvõimsus on aga 700–1100 MW.

Eesti projekti puhul võib vist kujundlikult öelda, et pärast tormi tiivikutega ei vehita, sest Hiiumaa tuulepargi ehitamine traditsioonilisel moel on otsustatud ja keegi ei hakka seda enam muutma. Uuringutele ja planeerimisele on kulunud kümme aastat ning suur töö on veel ees.

Loe pikemalt ja vaata videot Šotimaa meretuulepargi ning tuulikute ehitamisest Reisiportaalist

3 Responses to "KAS SOBIKS KA HIIUMAALE? Šotimaa rannikul avati maailma esimene vees ulpivate tuulikutega meretuulepark"

  1. Eesti   22. okt. 2017 at 20:41

    Vanasti asjad ikka hulpisid.

    Vasta
  2. Obune   22. okt. 2017 at 20:43

    Asjad kõiguvad üles-alla ehk hulbivad.

    Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.