Haapsalu opositsioon: Uuel omavalitsusel puudub põhimäärus

Ridala ja Haapsalu ühinemisleping (punkt 5.2) sätestab, et volikogud kinnitavad enne ühinemist ühiselt uue omavalitsuse põhimääruse, mis hakkab kehtima valimistulemuste väljakuulutamise päeval.

“Mingil põhjusel ei ole seda siiani tehtud,” ütles Reformierakonna nimekirjast volikokku valitud Lauri Luik. “Selline algus küll väga paljutõotav ei ole, kui nii põhimõtteline asi on jäetud hooletusest tegemata. Sedasi võib koalitsioonilepingusse või mistahes dokumenti kirjutada mida iganes, et inimestel oleks süda rahul ja lihtsalt tore lugeda. Lepingud ja kokkulepped on ikka mõeldud selleks, et neist kinni peetaks.”

Linna põhimäärus on omavalitsuse alusdokument, mis reguleerib muuhulgas linnavolikogu juhtide valimist ning komisjonide ja fraktsioonide moodustamist; linnavolikogu töökorra, aga ka linnavalitsuse moodustamise aluseid; linnapea valimise korda jms. Mis veelgi olulusem, põhimäärus reguleerib linna arengukava, eelarve jm dokumentide koostamise põhimõtteid.

Enne ühinemist olid Haapsalul ja Ridalal oma põhimäärused, mille raamistik oli seadusest tulenevalt sarnane, kuid detailides erinev. Näiteks oli Haapsalu linna põhimääruses kirjas, et volikogu fraktsiooni võivad moodustada vähemalt neli volikogu liiget, kes on valitud sama nimekirja järgi. Ridala põhimäärus sätestas aga, et fraktsiooni võib moodustada kolm saadikut. Selliseid erinevusi põhimõttelistes detailides on veel.

Luige sõnul tekib küsimus, kumma põhimääruse järgi Haapsalus asjad käima hakkavad.

“Tänaseks kokku kutsutud Haapsalu linnavolikogu esimese istungi päevakorda reguleerib seadus ja see saab toimuda,” sõnas Valimisliidu Meie Inimesed ridadest volikokku valitud Merle Mäesalu. “Järgmiste istungite läbiviimine, fraktsioonide ja komisjonide valimine on juba suur küsimärk, kuna pole, mille alusel neid korraldada. Aluseks ei saa ka võtta Haapsalu põhimäärust, kuna tegemist pole Ridala valla liitmisega Haapsalu juurde,” lisas Mäesalu.

Põhimõtteliselt on Haapsalu linnavolikogu tegutsemisvõimaluseta seni, kuni kehtestab enda tööd reguleeriva põhimääruse.

Allikas:
Lauri Luik / Reformierakond
Merle Mäesalu / Valimisliit Meie Inimesed

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.