Säutsupääsuke Keiti Vilms esines Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilastele

Läänemaa ühisgümnaasiumi külastas 31. oktoobril Keiti Vilms, kes 2016. aastal pälvis keeleteo rahvaauhinna Facebookis ja Twitteris avaldatud kalambuuride (mäng kõlaliselt sarnaste, kuid tähenduselt erinevate sõnadega) eest ning kellelt on ilmunud Eesti esimene säutsukogumik „@keitivilms”. Kokku on Keiti Vilms kirjutanud umbes 11 000 säutsu.

Keiti Vilms Läänemaa ühisgümnaasiumis. F: Monika Undo

Kes on Keiti Vilms? President Toomas Hendrik Ilves on tõdenud: „Keiti Vilms on meie aja Aavik ehk Aaviku Avatar, õigemini vist Avatarlanna ehk Avatartar, kokku siis Aaviktar. Nagu Johannes Aavik ja Ilmar Laaban evib ta imepärast keeletunnetust.“

Lisaks on Vilmsi nimetatud ka digiajastu Koidulaks. Koidulat kutsuti Emajõe ööbikuks, Vilmsi aga nimetatakse säutsupääsukeseks, sest ta on kirjutanud, et e-Eesti rahvuslind on säutsupääsuke.

Vilms on naine, kelle käekotis leidub alati raamat, ka Haapsalusse tulles oli tal paar raamatut kotis. Nagu Vilms ei väsi kordamast: lugemus on tähtis, lugemus loeb. Vilmsi raamatukogu on aukartustäratavalt suur: kodus on tal tuhandeid raamatuid. Eriti armastab Vilms lugeda luulekogusid. Nagu ta ise ütles, siis ta põeb luulerõugeid.

Vilmsi kalambuurid on tabavad ja päevakajalised, need on tema jaoks kui emotsioonide päevikud, näiteks tuulega ei mängita. Peale kalambuuride kirjutab Vilms ka palindroome (sõna, lause või luuletus, mis jääb samaks ka tagant ettepoole lugedes), näiteks keelesuvede edevuseleek, ja spoonerisme (sõnamäng, mille puhul vahetatakse sõnade esitähed), näiteks saamatu rabas raamatusabas.

Eestlastele on tavaliselt omane midagi koguda. Keiti Vilms kogub ka – eestikeelseid sõnu. Vilms püüab õppida iga päev ühe uue eestikeelse sõna. Selleks töötab ta läbi erinevaid sõnaraamatuid. Üks tema seni avastatud lemmiksõnadest on klimbimm, mis tähendab pidu, pillekaart.

Vilmsi eesmärgiks on saada Johannes Aaviku vääriliseks keeleuuendajaks. Teisipäeviti, kolmapäeviti ja neljapäeviti on „Vikerhommikus“ eetris „Sõnasäuts“, mille saatejuht Keiti Vilms tutvustab unar- ja uudissõnu.

Vilms rõhutas õpilastele, et eesti keel on üks rikkamaid keeli maailmas, Keiti Vilmsi näited kõnelesid tegelikult enda eest. Vilms pani ka mõtlema kirjanduse olemuse üle.

Kohtumine Keiti Vilmsiga leidis aset kultuuriministeeriumi toetusel Viljandi gümnaasiumi koordineeritava projekti „Kirjanik (ja keegi veel)” raames.

Monika Undo
Läänemaa ühisgümnaasiumi emakeeleõpetaja

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.