Lihulas tegutseval Greencube’il valmis moodulmaja lahendus ratastooli kasutajatele

Moodulamaju tootev majatehas Greencube OÜ on välja töötanud koostöös omaala spetsialistidega aastaringseks kasutamiseks mõeldud majalahenduse ratastooli kasutajatele.

“Lisaks igapäevasele võimalusele hoonest välja minna, on mõeldud ka uuel majamudelil teistele vajadustele, mis ratastoolikasutajate elukvaliteeti oluliselt paremaks muudab,” ütles Greencube’i juhatuse esimees Henri Bekmann.

Ratastooli kasutavad inimesed on tihti olukorras, kus ligipääsetavus eluruumidesse ning nende hakkamasaamine seal sõltub suuresti lähedaste või hooldaja abist ja olemasolust. Enamiku kortermajade/eramute sissepääs ei ole varustatud kaldteedega, uste avad ja läbikäikude laiused ei ole kohandatud ratastooliga liikuva inimese vajadusi silmas pidades, rääkimata muudest teguritest, mis mõjutavad igapäevaseid tegevusi ning olmetingimusi.

Eluruumide kohandamine vastavalt ratastooliga liikuvate inimeste vajadustele on kulukas ning tulemused on enamasti ebapiisavad võrreldes spetsiaalselt ratastooli kasutavate inimeste jaoks projekteeritud eluruumidega.

Käesolev juhendmaterjal (lae alla siit) pakub välja moodulmaja lahendused manuaalratastoolikasutajale, mis tuginevad sihtrühma elukeskkonna kvaliteeti mõjutavate tegurite analüüsil ning on välja töötatud ligipääsetavuse ning kasutajakeskse disaini printsiipe järgides.

Aluseks on võetud alakeha halvatusega (parapleegia) isik, kes on võimeline iseseisvalt kasutama manuaalratastooli ning siirduma iseseisvalt eri tasapindadele (nt ratastool-voodi-ratastool või ratastool-tualettpott-ratastool).

Käesolev lahendus võimaldab edasi arendust ka nelja jäseme osalise halvatusega (tetrapleegia) isiku elukeskkonnaks. Moodulmaja puhul on võrreldes traditsiooniliste ehitistega lihtsam saavutada vajalikku funktsionaalsust ning ka ehituskvaliteeti, kuna kõik elemendid saab välja töötada maja ehitustehases konkreetse sihtrühma vajadusi arvesse võttes.

Moodulmaju saab vajadusel paigaldada juba olemasoleva eramu krundile, et võimaldada näiteks vanemaealistele ratastooli kasutajatele kodukoha ja pereliikmete lähedusse jäämine (sotsiaalhoolekande asutusse saatmise asemel), kui senistes eluruumides osutuksid vajalikud kohandused võimatuks.

Planeeritavat moodulmaja on võimalik ühendada ka juba olemasoleva ehitisega, tekitades juurde vajaliku funktsionaalsusega lisaruum. Valmislahendusena pakutava moodulmaja eeliseks on kiire ehitusaeg kontrollitud tehasetingimustes ning täpselt planeeritavatel kuludel põhinev müügihind. Samuti saab moodulmaja vajadusel teisaldada (järelturu võimalused) või siis vajaduse tekkimisel uusi mooduleid olemasolevale juurde lisada.

Greencube OÜ alustab esimese hoone ehitamisega uue aasta alguses, kus aluseks on võetud just juhendis antud nõuded.

Hoonelahenduse idee sündis Läänemaa Arenduskeskuse poolt korraldatud ettevõtluspäeva raames toimunud ajurünnaku käigus, mis toimus Haapsalu neuroloogilises rehabilitatsioonikeskuses. “Kui meedias esmakordselt ideed tutvustati, siis sealt tulnud tagasiside kaudu saime kohe ka kaks klienti,” ütles Henri Bekmann. “Praeguseks on lahendus spetsialistide poolt välja töödatud ja teame, et kõik on korrektne ja nõuetekohane, mitte oletuslik. See aitab lihtsa vaevaga pakkuda erinevaid majamudeleid, kasutades ette antud nõudeid ja soovitusi. See annab võimaluse maapiirkonnas toimetavale ettevõttele pakkuda hoonelahendust ka Skandinaaviasse ja teistele eksportturgudele. Loomulikult ka Eesti siseturule saame neid majamudeleid pakkuda.”

Soojustatud hoone hind algab samaväärselt uute majade hindadega. Küll aga väiksem ruutmeetrite arv annab mõistlikuma ostuhinna. Ruutmeetri hind algab üheksasajast eurost ruutmeeter. Hinnale lisanduvad personaalsetest vajadustest lähtuv lisavarustus. Kvaliteetsetes materjalidest ehitatud hoone annab õiguse müüa ka antud hoonet põhjamaades, kus ehitistele tavapärasest kõrgemad nõudmised.

Hoonelahenduse väljatöötamist rahastas EASi innovatsiooniosaku toetus. Töö valmis TLÜ Haapsalu Kolledži Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni kompetentsikeskuses (TERE KK).

Greencube OÜ on Lääneranna vallas Lihulas toimetav majatehas. Peamine toodang on moodul- ja elementmajad. Eesmärk on tagada mugav ehitusteenus, kus hoone ehitatakse valmis suuremas osas tootmishoones ning paigaldatakse sihtkohal tervikuks. See tagab ühtlasma ja kiirema ehituskiiruse ning kõrgema kvaliteedi.

Hoonelahenduse välja töötanud meeskond: 

  • Disainer-projektijuht: Gina Metssalu
  • Disainer: Arvo Pärenson
  • Sisekujunduse disainer: Raivo Hein
  • 3-D mudelite ja jooniste koostaja: Heiko Kull
  • Liikumisvõime ja taastusravi juhtivekspert: Priit Eelmäe (HNRK)
  • Sihtrühma esindaja: Veiko Võrklaev (HNRK)
  • TLÜ Haapsalu kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala tudengid: Marleen Armei, Tiit Niinemets, Kadri Mikkor- Roselius

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.