VIDEO: Bali saarel hakkas purskama kardetud vulkaan

Indoneesias Bali saarel purskas nädala jooksul teist korda Agungi vulkaan. Eilse purskega tõusis tuha- ja suitsusammas 1500 meetri kõrgusele ning see segab juba lennuliiklust.

Vaata otseülekannet Agungi purskest:

Lendude katkestamisest on teatanud mitu lennufirmat, teiste seas KLM, Jetstar, Qantas, AirAsia ja Virgin. Näiteks on ära jäetud või ümber suunatud rahvusvahelised lennud Austraaliast Hollandisse ja Malaisiasse.

Agungi ümbruses on 7,5 km raadiuses ohutsoon. Väljaspool seda ei tohiks inimestele ohtu olla.

Veebilehe Discover teatel jätkab vulkaan ilmselt ka edaspidi purskamist ja tuhapilv võib tõusta kuni 6,5 km kõrgusele ja liikuda  kagusuunas üle Bali ja Lomboki saare. Lombok asub Balist idas.

Discoveri teatel langeb vulkaani ümbruses tuhka ja ümbruskonna elanikud peaksid väljas viibides kandma hingamiseks kaitsevahendeid.

Kuigi Agungi eilne purse oli suhteliselt väike, võib magma kraatris koguneda ja sellele võib järgneda senisest võimsam purse.

Septembris kirjutas Reisiportaal, et Eesti välisministeerium palus Indoneesiasse reisivatel Eesti kodanikel olla ettevaatlik, sest Agungi vulkaan on aktiviseerunud.

“Palume olla ettevaatlikud ning järgida kohalike ametivõimude korraldusi,” teatas välisministeerium.

Agung on mägimatkajate populaarne sihtkoht. Indoneesia võimud laiendasid septembris Agungi võimaliku purske tõttu ohupiirkonna suurust varasemast rohkem kui kahekordseks.

Vulkaani ohutaset kergitati siis tasemeni 3 ja sellel tasemel on see ka praegu.

Agung on 3142 meetri kõrgune ja see on Bali kõrgeim mägi.

Viimases purskes hukkus 1100 inimest

Agung purskas viimati 1963. aastal ja on praeguseni olnud aktiivne. Viimase purske ajal korral hukkus umbes 1900 inimest.

1963. aastal kuulsid kohalikud elanikud kõigepealt tugevat plahvatust ja nägid kraatrist õhku tõusvaid pilvi. 24. veebruaril hakkas mäe põhjaküljelt alla voolama laava. See jõudis järgneva 20 päeva jooksul 7 km kaugusele.

17. märtsi oli esimene purse, mis saatis tahma ja suitsu 8-10 km kõrgusele. Mööda mäe külge langes püroklastiline ehk lõõmpilv.

Lõõmpilv on kuumadest gaasidest ja tefrast koosnev vulkaani nõlva pidi kiirelt alla liikuv tulikuum pilv. Lõõmpilved on üks ohtlikemaid vulkaanidega seotud nähtusi. Lõõmpilve temperatuur võib ulatuda kuni 1000 °C ning kiirus mitmesaja kilomeetrini tunnis.

Lõõmpilv kattis paljud külad ja tappis ligi 1500 inimest. Sellel järgnenud paduvihmades ja mudavoogudes hukkus veel 200 inimest.

Uus purse oli 16. mail, mil lõõmpilv tappis 200 inimest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.