Arendavate mänguasjade valimine lastele

arendavad-manguasjad-lasteleREKLAAMTEKST: Mäng on rohkemat, kui lihtsalt ajaveetmine ning lõbustus. Öeldakse, et mäng on lapse töö ning mitmed teadusuuringud on välja toonud selle, kuivõrd oluline on mäng lapse arengu jaoks. See tähendab, et õigesti valitud mänguasjad toetavad lapse arengut.

Kuigi erinevad lärmakad ja vilkuvad plastlelud on poodides müügihittideks, siis tegelikult ei pruugi mänguasjad, mis „mängivad ise“, lapse arengule oluliselt kaasa aidata. Kuidas siis aga mänguasjad lapse arengut toetada saavad?

Luba lapsel fantaasiat kasutada

Fantaasia ja kujutlusvõime on midagi, mis tulevad kasuks igas eluvaldkonnas. Seega on eriti head mänguasjad, mida saab kasutada eri viisidel. Heaks näiteks on tavaline nukk, mis vastavalt vajadusele võib olla printsess, arst või beebi ning Legod, millest saab ehitada kõike: alates piraadilaevast ja lõpetades politseiautoga.

Ise mängu välja mõtlemine ja mänguasjadele eri rollide andmine arendab lapse leidlikkust ja lubab tal kasutada oma fantaasiat. Lisaks tähendab mänguasjade mitmekülgne kasutamine ka seda, et lapsel ei ole vaja mitut kastitäit mänguasju, vaid piisab paarist hästi valitud lelust. Öeldakse isegi, et mida lihtsam mänguasi, seda kasulikum see lapsele on.

Plastiliiniga mängimine on tee rääkimiseni

Mänguasjad suudavad edukalt toetada ka lapse kõne arengut. Nimelt on aju kõnekeskusel tihe seos peenmotoorikaga. Käte ja silmade koostööd ehk peenmotoorikat arendavad tegevused stimuleerivad samal ajal ka aju kõnekeskust, nii et laps arendab oma kõnet ka siis, kui ta mängib vaikides.

Lisaks kõnele on peenmotoorika seotud ka koordinatsiooni, ruumilise taju, mõtlemise, lugemisoskuse ja mäluga, nii et selle tähtsust ei tasu alahinnata.

Suures plaanis on peenmotoorika toetamisel kõige olulisem erinevate väikeste esemetega mängimine. Isegi tammetõrude sorteerimine ja paberist lumehelveste rebimine on suureks kasuks. Mänguasjadest tasuks eelistada mänguklotse, plastiliini ja muid voolimismasse, puslesid ja pliiatsitega joonistamist, mis kõik suunavad last kasutama käelaba- ja sõrmelihaseid.

Las laps liigub

Muidugi ei tohi peenmotoorika kõrval ära unustada lapse üldmotoorikat, sest need kaks on omavahel tihedalt seotud. Vastavalt lapse vanusele saab valida mänguasju, mis talle kõige rohkem sobivad ja mis teda kõige rohkem arendavad.

Roomavale lapsele pakub kindlasti huvi palliga mängimine, mida saab eest ära veeretada ja siis sellele ise järgi liikuda. Käivale lapsele sobivad lükatavad ja tõmmatavad mänguasjad ning juba vanemale lapsele oleks eriti suur kasu nii tõukeautodest kui ka hüppepallidest, millele saab peale istuda ning siis enda lihasjõul ringi liikuda.

Lapse jaoks on mängimine ettevalmistus ülejäänud eluks. See, kuidas ta mängib ja millega ta mängib, võib omada olulist rolli edasisel elus toimetulekul. Seetõttu on õigesti valitud mänguasjad kasulikud ja arendavad, sobides kingituseks igale lapsele.

Artikli avaldas e-pood www.kaup24.ee

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.