Missugused olid esimesed mobiiltelefonid?

REKLAAMTEKST: On lihtne unustada, et praeguseks sedavõrd igapäevaseks muutunud mobiiltelefonid olid mõnikümmend aastat tagasi pigem haruldased. Keeruline võib olla meenutada, et praegu taskusse mahtuvad nutiseadmed said alguse pigem kohvrit meenutavatest kaasaskantavastest telefonidest.

Esimene kõne tehti mobiiltelefoni vahendusel 3. aprillil 1973. aastal, kui mobiilifirma Motorola juhtivinsener Martin Cooper helistas konkurentidele ja teatas, et ta kasutab kõne tegemiseks mobiiltelefoni. See päev oli murdepunktiks, kuid vaevalt et keegi oskas täpselt ennustada, mis moel see maailma muudab.

Mobiiltelefon kaalus rohkem kui tänapäeva sülearvuti

Eelmise lõigu võrdlus kohvriga ei ole ka täiesti õhust võetud. Cooperi kasutatava mobiiltelefoni kaal oli 1,1kg ning selle mõõtmeteks oli 228.6x127x44.4mm. Lisaks sellele sai rääkida vaid 30 minuti jagu ning aku uuesti täis laadimine võttis umbes 10h. Sellegipoolest oli tegu esimese telefoniga, mille kaal lubas seda reaalselt mugavalt kaasas kanda.

Kui mobiiltelefonide ajastu algul näitasid turu-uuringud, et kasutajad hindavad väiksemaid telefone ebamugavaks ja ebapraktiliseks, siis nüüd ei kujuta keegi ette sellises suuruses telefoni, mis kaalub peaaegu kilo, nagu 1982. aastal turule jõudnud Mobira Senator.

Oletades, et mobiiltelefoni areng olekski seal peatunud, siis vaevalt oleks mobiil nii igapäevaseks muutunud. Õnneks jätkus aga arendustöö täie hooga.

Ärimeestelt igaühe taskusse

Eestis tuntud firma, Nokia, esimene mudel jõudis müügile 1989. aastal, kaalus 800g ning kandis nime Mobira Cityman 900. Enne seda oli aga võimalik osta täiesti esimest mudelit Motorola DynaTAC 8000X.

Motorola esimene telefon jõudis turule 1983. aastal ning selle hinnasildil oli Suurbritannias metsikuna tunduv summa: 2639£ (~2990 €).

Algul oligi mobiiltelefonide üheks iseloomustajaks määratult kõrge hind, mis tähendas, et telefon on kättesaadav vaid vähestele.

Samal ajal nähti kaasaskantavaid telefone eelkõige äriinimestele olulise vidinana, nii et kõrge hind ei olnud otseselt probleemiks. Aga seegi oli muutumas. Tavaturul sai rohkem mobiiltelefone näha alles alates 1990. aastatest ning eriline hüpe ja populaarsuse kasv toimus 1990. aastate teisel poolel.

Üks seade, mitukümmend ülesannet

Järk-järgult toimus ka muutus mobiilile omistatavates ülesannetes. Nelja värvi ja kolme mänguga Nokia 6110 on oma järeltulijate võrreldes tõeliselt algeline. Samas ei nähtud tollal enamaks ka vajdust, sest siis oli mobiiltelefoni esmaseks ülesandeks pakkuda võimalust teistega rääkimiseks.

Kohe kui telefonitootjad mõistsid, et nad võivad telefonidesse veel asju lisada ning tehniline areng seda ka võimaldas, kasutati seda uut võimalust hoolikalt ära. Telefonifirmad hakkasid reklaamima, et mobiiltelefonidel on olemas ka äratuskell ja kalkulaator ning järjest enam lisandus valikutesse erinevaid mänge.

Esimesed nutitelefoni nime saanud mudelid lubasid juba e-maili kontrollida või kasutada telefoni ka piipari ning telefoniraamatuna.

Tänapäevaks on mobiiltelefon lihtsa rääkimisvahendi asemel muutunud multimeediatööriistaks: me helistame, teeme pilte, saadame sõnumeid, kontrollime oma meili ning uuendame oma sotsiaalmeedia staatust. Tõenäoliselt teeme me kõike muud nii palju, et helistamise funktsioon on igapäevakasutuses muutumas vähem tähtsaks.

Legendaarsed mobiiltelefonide mudelid

Aastate jooksul on turult läbi käinud sadu tootjaid ja kümneid tuhandeid telefonimudeleid. Samas on aga mudeleid, mida teavad kõik.

Esimese klapiga telefoni au sai endale Motorola StarTAC, mis avas ukse uutmoodi telefonide maailma. Legendistaatuse on omandanud väike ja vastupidav Nokia 3310, mille igakülgsest vastupidavusest räägitakse endiselt lugusid. Uue põlvkonna Nokia 3310 jõudis müügile 2017. aasta alguses ning on turul saadaval praegugi, 2018. aasta alguses.

Tõeline muutus toimus aga 2008. aastal, kui turule jõudis Apple iPhone 3G, mis on suuresti vastutav selle eest, et tänapäevased nutitelefonid on just sellised, nagu nad on. Tänu Apple iPhone’idele peame me normaalsuseks telefonis kümneid erinevaid rakendusi, puutetundlikku ekraani ning elegantset disaini.

Inimkonna ajaloos kuulub mobiiltelefonidele vaid lühike periood, ent selle aja jooksul on need tehnikaseadmed muutnud viise, kuidas me igapäevaselt omavahel suhtleme. Inimene, kes ei kasuta mobiiltelefoni, on tänapäevases ühiskonnas tõeline haruldus. Nutitelefon on ühtemoodi jõudnud nii laste kui vanavanemate kätte ja päeva möödasaatmine ilma selleta tundub paljudele võimatu.

Vaadates seda, kui palju on telefonid viimase mõnekümne aastaga muutunud, on keeruline ette kujutada, mis ootab ees järgmise paarikümne aasta jooksul.

Valiku heade hindadega mobiiltelefone leiad Kaup24.ee e-poest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.