KÕNEVÕISTLUSE PARIMAD: Märt Õiglas

Haapsalu põhikooli 7c õpilase Märt Õiglase kõne Eesti Vabariigi sünnipäeva eel. 


Eesti minus ja mina Eestis

Head kuulajad! Meie kodumaa sajanda sünnipäeva eel mõtiskleme kindlasti kõik veidi rohkem, kui tavaliselt, mida Eesti meie jaoks tähendab. Nii ka mina.

Mõtlesin, et milline roll on minul Eestis ja kuidas on Eesti jõudnud minu sisse. Leian, et igaüks meist on Eesti jaoks oluline – kõik mida mõtleme, teeme ja ütleme, kõik see mõjutab Eestit ja inimesi sellel maal.

Minu Eesti algab minu kodust ja perest, seda avardab minu kodulinn ja kool. Ringiga jõuan tervesse Eestisse – 45 227 km² imet. Mulle meeldib väga käia  perega Eestit avastamas, kuna näen siis selgemalt ja ehedamalt, mida see maa endas peidab. Meeldejäävamad kohad on olnud Piusa koopad oma iidsuses, Jägala Juga võimsuses ja Lahemaa kauniduses. Toredad paigad on Saaremaa ja Kihnu, avastanud olen Vormsi ja Osmussaare. Meie enda maakond ja linn on täis saladusi, mida on tore ka sõpradega jagada.

Mööda Eestit liikudes tunnen uhkust, et elan just siin ja olen eestlane. Tunnen siin ennast turvaliselt, kaugel terrorismist ja loodus-katastroofidest, eemal süngetest muredest ja vaenulikkusest. Kahjuks ei ole see alati nii olnud. Eesti on vabaks saanud läbi raskuste ja kurjuse. Tänu meie esivanematele, kes ennast salgavalt võitlesid meie vabaduse nimel. Meie ülesanne on saavutatud vabadust hoida, austada seda, et saame tähistada oma kodumaa 100. sünnipäeva ja olla tänulikud. Ainult hoolides, märgates, kokku hoides ja austades saame tähistada ka järgmiseid sadasid.

Ma olen noorkotkas, olen uhke selle üle ja arvan, et Eesti on tänu sellele jõudnud sügavamale minu südamesse. Astusin noorkotkaks 2013.-ndal aastal. See oli minu jaoks loomulik samm – mu vend oli noorkotkas ning isa noortejuht ja kaitseliitlane. Ma tunnen Eestit enda südames, kui käin võistlustel, matkadel, laagrites ja õppepäevadel. Tunnen eestlust, kui seisan noorkotka vormis erinevatel üritustel, hoides uhkusega sini-must-valget lippu.  Minu jaoks on au asi tähistada rahvuspühi ja tähtpäevi. Ma hoolin oma kodust ja kodumaast, ma armastan Eestit ja eestlaseks olemist.

Soovin kõigile head vabariigi aastapäeva ja kordaminekuid järgmisel aastasajal!


Haapsalu põhikooli noored pidasid Eesti Vabariigi sünnipäeva eel taas kõnevõistlust ja selgusid parimad kõned ja nende ettekandjad.

Võistlusel osalenud 31 kõnest kaheksa kantakse ette põhikoolis peetavail aktustel ja üks õpilane saab võimaluse esitada oma kõne 24. veebruaril kell 12 Haapsalu Lossiplatsil. Neli kõnet said ära märgitud ka väga hea töö eest.

Kõnesid kuulasid põhikooli direktor Anne Mahoni, eesti keele õpetaja Geete Kaasik, huvijuht Siim Birk ja Haapsalu linna kultuurijuht Teele Jurtom. Lisaks valisid oma lemmikud ka 5b klassi õpilased. Nii žürii kui ka õpilaste lemmikud ühtisid.

Läänlane avaldab tänase päeva jooksul kõik allpool välja toodud õpilaste kõned.

Parimad

8d Hedvig Kivi  /  Mina Eestis ja Eesti minus  /  Äramärgitud töö

6b Hendrik Veltri  /  Mina Eestis ja Eesti minus  /  Äramärgitud töö

2a Betti Kaljuvere  /  Eesti minus ja mina Eestis  /  Äramärgitud töö

2b Raul Liivlaid  /  Eesti Vabariik 100 (2b ühistöö)  /  Äramärgitud töö

1b Mairon Olenko  /  Esineb kooli aktusel

1b Laura-Maria Loznitsa  /  Esineb kooli aktusel

4b Madli Laasik  /  Eesti 100  /  Esineb kooli aktusel

4c Tõnu Robert Rand  /  Minu tuleviku Eesti  /  Esineb kooli aktusel

6a Emma Kathrina Hein  /  Eesti minus ja mina Eestis /  Esineb kooli aktusel

7c  Märt Õiglas  /  Eesti minu ja mina Eestis  /  Esineb kooli aktusel

8a Erko Puskar  /  Minu tuleviku Eesti  /  Esineb kooli aktusel

8c Artur Reinhold Unt  /  Eesti Vabariik 100  /  Esineb kooli aktusel

3b Kata Karlis  /  Minu tuleviku eesti  /  Kõne Lossiplatsil 24. veebruaril

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.