Haapsalu raekojas avatav fotonäitus “1982” näitab kolhoosirahva argipäeva

28. veebruaril kell 16 avatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul Haapsalu raekojas näitus „1982“, mis näitab kolhoosikogukonna argipäeva.

Eesmärk on näidata ühte aastat sajandivanuse Eesti Vabariigi ajaloos. Aasta 1982 esindab sellel ajateljel 48 aastat kehtinud Nõukogude Eestit – pea kaks põlvkonda kestnud okupatsiooniaega.

Kohalik agronoomist amatöörfotograaf Ants Maripuu (1952 – 2015) jäädvustas töö kõrvalt kolhoosikogukonna argipäeva. Tollal ei peetud seda eriti pildistamisväärseks, kuid tänaseks on neist piltidest saanud unikaalne ajalooallikas.

Näitus annab läbilõike toonastest inimestest oma unistuste ja pürgimustega, mis ei hoolinud valitsevast võimust ega ideoloogiast. Paljuski nende inimeste osavõtul taastati järgmisel kümnendil oma Eesti riik. Näitus ei anna hinnanguid, ei halvusta ega tõsta ka pjedestaalile – jäägu see vaataja otsustada.

Fotode pealkirjades on kasutatud lööklauseid ja mõtteid Haapsalu rajooni ajalehe „Töörahva Lipp” 1982. aasta numbreist. Osa näitusel eksponeeritud esemetest pärineb Rõude muuseumist.

Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.

Näituse kuraatorid: Tiit Kaljuste, Anton Pärn, Karin Mägi

Vaata ka veebinäitust. Siin on fotod kaheksakümnendatest pärit esemetest, mida Läänemaa koolinoored oma kodudest leidsid.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.