PINDI: Uusarenduste turg teeb müügirekordeid

Uued korterid müüvad nagu soojad saiad – ainuüksi aasta esimese kolme kuuga broneeriti Tallinna ja Harjumaa uusarendusprojektides üle 850 korteri.

Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman ütles, et peaaegu 300 uue korteri müük kuu kohta on kõrge isegi kunagise buumiajaga võrreldes. „Nõudlus uue elamufondi järgi on siiani kõrge, kuna rahvastiku juurdevool Tallinnasse ei näita ikka veel taandumise märke,“ ütles Sooman.

Pealinna ametliku registri järgi on ainuüksi eelmise aasta algusest lisandunud Tallinnasse 6000 uut elanikku. „Kuskil peavad kõik need lisanduvad inimesed elama ja suur nõudlus nii üüri- kui ka müügiturul innustab kõrgema sissetulekuga ja säästudega inimesi kinnisvarasse investeerima või olemasolevat kodu veidi uhkema vastu vahetama,“ selgitas Sooman.

Kokku on tema sõnul hetkel Tallinnas ja Harjumaal avalikult müügis ca 2500 uut korterit. „Praeguse müügitempo jätkumisel ei jagu neist aastakski,“ nentis Sooman. Ta rõhutas, et lõviosa uuest müügist annavad äärelinnade ja linnalähedased uusarendused, mis maksavad alla 2000 €/m². „Kallimate kesklinna korterite müük läheb hoolimata tormijooksust visalt – pakkumisi on liiga palju ja hinnad liiga kõrgeks aetud,“ lisas Sooman.

Pindi Kinnisvara seirab igakuiselt kõikide Tallinna ja Harjumaa elukondlike uusarenduste jääke, müügitempot ja hinnatasemeid. Müügis olevate uute arendusprojektide keskmine ruutmeetrihind on 2439 €. Odavamad korterid on Tallinnast väljas paiknevates linnades ja alevikes nagu Maardu, Kiili, Loo ja Saue, kallimad uued korterid asuvad sadamalähedases Rotermanni kvartalis.

2017 vs 2018: märtsikuude võrdlus on kinnisvaraturul nutune

Tavapärane oodatud kevadine kinnisvaraturu aktiveerumine jäi seekord märtsis ära – mullu samal ajal tehti Eestis 31% rohkem korteritehinguid.

Tänavu märtsis tehti 17 Eesti suuremas linnas 1182 korteriomanditehingut. Võrdluseks – 2017. aasta märtsis tehti indeksilinnades 1548 korteriomandi tehingut ehk suisa 31 protsenti rohkem.

17 suurema linna korteriomandite tehinguid koondav Pindi Indeks langes märtsis 2% võrra, tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks oli 1402 eurot ruutmeetri kohta. Veebruaris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1431 €/m².

Peep Sooman ütles, et korterite hinnad on paljudes linnades piiripealsed. „On tõsi, et kevadeti turg aktiveerub, sest ilusad ilmad ja sulanud lumi suunab inimesi pesa punuma. Tänavune märts oli aga erandlik, sest esiteks oli märts väga külm kuu ja teiseks on kinnisvara hinnad niivõrd piiripealsed, et paljud pered lükkavad oma ostuotsuseid edasi või muudavad neid,“ selgitas Sooman. „Nõudlus pole kuskile kadunud, kuid pidev elukalliduse tõus ja toidukorvi maksumus jätab üha vähematele peredele võimaluse raha kõrvale panna ja tunda ennast laenu võttes turvaliselt, seda eelkõige madalama sissetulekuga piirkondades.“

Võrreldes hinnatipuga detsembris 2017 on indeks languses 8 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 125 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.