Keelatud, aga ikka tehakse – Läänemaal oli mitu ohtlikult levinud kulupõlengut

Reedest pühapäeva õhtuni pidid Lääne-Eesti päästjad kustutama 30 kulutulekahju. Ära põles üle 35 hektari kulupõlde ning metsaalust ja põlengute kustutamiseks kulus kokku üle 29 töötunni, teatas Päästeamet. Esines olukordi, kus kõik päästeressursid olid hõivatud ja päästjad pidid töötama võimete piiril.

Üle poolte ehk 18 kulutulekahju süttis lõkkepõletajate tõttu, kes süütasid lõkked tuulise ilmaga või jätsid lõkked järelevalveta põlema.

Kahel korral süüdati Läänemaal kulupõletamise keelust hoolimata kulu hävitamiseks see tahtlikult. Ülejäänud kulutulekahjud süttisid kuritahtlikust hooletusest lahtise tulega – ära visatud kustutamata suitsukonist või tikust.

Päästeamet ohutuskultuuri eestvedajana tunneb muret elanike kevadise tuleohutust eirava käitumise pärast, mille tõttu hävib ja saastub meie ühine elukeskkond ning kustutustööd kulub palju meie ühist raha. Tuletame veelkord meelde, et tugevama tuulega (üle 5,4 meetri sekundis) lõket teha ei tohi. Lõke tuleb piirata mittesüttiva pinnasega, hoida käepärast esmased kustutusvahendid ning lõket valvata, sest ainult nii saab tagada, et tuli loodusesse või hoonetele ei levi.

14. aprillil kella 11.59 ajal teatati, et Lääne-Nigula vallas põletasid elanikud vaatamata keelule kulu ning tuli väljus kontrolli alt. Päästjate saabudes ulatus põlenguala ligi kahele hektarile ning süttisid tulele ette jäänud 10 põhupalli. Nõva vabatahtlike abiga saadi tuli enne elumaju pidama. Kulupõletamine on keelatud ning keelu rikkujaid võivad keskkonnainspektsiooni inspektorid trahvida. Lisaks tuleb tasuda loodusele või teistele inimestel tehtud kahjud. Juhtunu on näide sellest, kui pidurdamatuks ja ohtlikuks võib kulupõleng kujuneda. Kulupõletamine on Eestis aastaringselt keelatud. Päästjad kulutasid mõtlematusest süüdatud kulutulekahju ja heinapallide kustutamiseks üle kahe tunni oma väärtuslikku aega ja jõudu.

Kell 15.25 süttis Haapsalu linna territooriumil Lõbe külas kulupõletamise keelu rikkujate tõttu kaks hektarit kulu. Oma koduhoovil kulu süüdanud inimesed üritasid põlengut piirata, kuid ei saanud sellega kuidagi üksi hakkama. Päästjad said 150 meetrit enne allatuult jäänud elumaju põlengule piiri peale.

Kella 19.10 ajal põlesid Lääne-Nigula vallas vana laudahoone lammutusjäägid. Päästjad kustutasid tulekahju üle tunni aja. Päästetöö juhi esialgsel hinnangul võis põleng süttida metallilõikuriga metalli lõikamisest lennanud sädemest.

Pärnumaa

13. aprillil kella 11.22 ajal põles Pärnus linna Saari külas tühjalt seisev maja, kuur ja selle ümbruses kulu. Hooned hävisid tules. Põlengud kustutati kella 14.13.

14. aprillil kella 2.45 ajal põles Pärnus Mihkli tn garaaži seina ääres prügi, mille päästjad kustutasid. Garaaži tuleohutust kontrolliti ka seest poolt.

Kella 12.02 ajal süttis Põhja-Pärnumaa vallas hooletust rämpsu põletamisest vana lagunenud laut, kus põhk. Päästjad kustutasid tulekahju ligi tunni ajaga.

Kella 19.47 ajal põles Pärnus Esplanaadi tn elumajja ehitatud sauna leili- ja eesruum, mis põlengus hävisid. Kogu maja sai suitsu- ja veekahjustusi. Ühele kannatanule andis kiirabi esmaabi. Päästjad ei leidnud majast ühtegi töökorras suitsuandurit. Tulekahju tekkepõhjus on selgitamisel.

15. aprillil süttis Häädemeeste vallas Kabli külas hooletust lõkkepõletamisest mereäärne roostik, mida päästjatel tuli üle tunni aja kustutada.

Järvamaa

13. aprillil kella 17.08 ajal vajus Türil Pargi pst suuremat kasvu koer läbi tehisjärve jää. Pinnaltpääste varustuses päästja tõi koera kaldale. Looma omanikku ei leitud. Päästjad juhivad tähelepanu, et seal, kus veekogudel on veel jääd, ei tohi koeri lahtiselt jooksma lasta. Loomad jääohte ei taju ning läbi vajudes enam ise jääaugust välja ei saa.

14. aprillil kella 13.07 ajal süttis Järva vallas Pällastvere külas lõkkest pool hektarit kulu, mille päästjad ligi tunniga kustutasid.

14. aprillil kella 13.54 ajal teatati tulekahjust Järva vallas Koigi külas Aasa tänaval asuvas kortermajas. Päästjad selgitasid, et ühe korteri toas põleb voodi. Tulekahjust andis märku kõrvaltuppa paigaldatud suitsuandur, mida kuulis rõdu koristanud korteriomanik. Põlevas toas kedagi ei olnud, selle aknad ja uksed olid suletud ning põleng tänu sellele kaugemale ei levinud. Päästjad viisid põleva voodi välja ning piirasid tule leviku paarikümne minutiga. Toa sisustus sai kuuma ja suitsukahjustusi. Päästetöö juhi esialgsel hinnangul sai tulekahju alguse pistikusse jäetud mobiililaadija juhtme süttimisest.

15. aprillil kell 17.11 teatati, et Türi vallas Kändliku külas põleb lahtise leegiga elumaja ja selle ümbruses kulu. Selgus, et maja seisis tühjalt ning inimesi seal sees ei elanud. Tõenäoliselt süttis maja kulupõlengust. Kustutustöödeks kulus päästjatel neli ja pool tundi. Kulutulekahju süütas tõenäoliselt kellegi kuritahtlikust hooletusest visatud suitsukoni või tikk.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.