Haapsalus tegutsev jurist ja endine Lihula vallasekretär hakkas koomikuks

Haapsalus tegutseva Omena Õigusbüroo juhtivpartner ja endine Lihula vallasekretär Ermil Miggur on mees, kelle esimene päev 33-aastasena oli ühtlasi tema vallavanema ametiaja algus (Miggur oli ka endise Nissi valla vallavanem). Sellesama eluaasta viimasel päeval astub ta lavale stand-up koomiku rollis.

Nimelt otsustas pool oma elust õigusteadusega tegelenud magistrikraadiga jurist ning ettevõtja, et on viimane aeg hakata elama täpselt nii, nagu ta ise seda soovib.

Ermil Miggur. F: Erakogu

“See praegune idee tundub piisavalt absurdne ja napakas, et see teoks teha. Kusjuures, üldiselt ma täpselt niimoodi mõtlengi, et mida hullumeelsem mõte, seda ägedam tundub,” ütles Ermil Miggur, kes korraldab 27. aprillil Nõmmel Von Glehni teatris Rookie Night nimelise ürituse.

Lisaks talle endale astuvad üles ka paljud teised. “Ürituse nimi ongi just seepärast Rookie Night, et kõik on algajad ja teevad oma esimesi samme laval,” selgitas Miggur. “Kes esineb esimest korda, kes juba mitmendat korda, kuid ürituse laiem kontseptsioon on see, et keegi lavale astuvatest inimestest ei ole proff.”

Unistus stand-up koomiku rollist

Ermil Miggur on Eestis tegutsevaid stand-up koomikuid teadlikult jälginud päris mitu aastat, mõeldes juba ammu, et soovib samuti selle ära proovida. Pärast kiiret ja pingelist vallavanema ametiaja lõppu sai see kaua küpsenud mõte tõsisemalt käsile võetud ning hiljuti Hiiu Pubis ühel Comedy Estonia avatud mikrofoni õhtul ka reaalselt teoks tehtud.

“Kuna esimese korra kohta tuli päris hästi välja, otsustasin, et soovin seda veel teha, kohe ja pidevalt, et saada paremaks, kuid Comedy Estonia on niivõrd populaarne, et isegi need korraks lavale saamise järjekorrad on ikka päris pikad,” kirjeldas Ermil Miggur, miks ta otsustas ootamise asemel pigem tegutseda.

Seda enam, et päev hiljem, 28. aprillil on mehel sünnipäev, mille raames oli nagunii plaanis 33 eluaastat kuidagi ägedalt kokku võtta ja ära saata. Sellest tulenevalt tekkiski tal mõte, et paneks need kaks asja kokku ning teeks midagi täiesti teistsugust.

“Kui muudmoodi lavale ei saa, tuleb see võimalus enda jaoks ise luua,” naljatles Ermil, lisades, et see üritus on mõeldud ka kõigile teistele stand-up´i huvilistele, kes tahaks, aga pole kunagi julgenud või saanud avalikult üles astuda.

“Me ei oota ainult naljategijaid, vaid ka neid, kes laulavad ja mängivad pilli,” laiendas korraldaja kutset, rõhutades, et vanus ei mängi siin mingisugust rolli. “Oodatud on kõik, kellel hinges midagi pitsitab, sest kunagi pole liiga hilja, et proovida midagi, millest oled seni vaid mõelnud või unistanud.”

Kontrast ja rollikonflikt

Poole oma teadlikust elust juura, poliitika ning muude pigem tõsiste teemadega tegelenud ning inimeste murede lahendaja rollis olnud mehe jaoks on kogu see kontraste puudutav teema tuttav. See teatud mõttes vastuolu oli juba enne vallavanema positsiooni, à la et kas juristil on sobilik pokkeriga tegeleda ja käia pokkeri diileri koolitustel või siis teha nalja, käia pidudel, elada ägedat elu.

“Paljudel on mingi arusaam, et see või teine asi ei sobi, seda eriti siis, kui olla avalikus sektoris ja paralleelselt nt erasektoris ettevõtja ning muus osas aktiivne, aga kui mulle need asjad meeldivad, siis mida ma teen? Ma pole kunagi osanud ainult ühte asja teha, elus on ju nii palju põnevat, mida tahaks teha ja kogeda. Ma olen alles kõige selle alguses, millest olen unistanud,” loetles Ermil Miggur tegevusi, mis moodustavad vaid väikese osa ta elust.

Stand-up on Ermili jaoks selles suhtes huvitav žanr, et lava peal on põhimõtteliselt kõik lubatud. “Võib rääkida absoluutselt kõigest ja ilma filtriteta. Soovitan soojalt näiteks neile, kes on elu või kellegi peale vihased, tulge tehke stand-up´i ja elage välja, sest seal on see ju kõigest huumor,” lausus mees. Tema enda jaoks on see ennekõike eneseväljendusviis: “Et muidu teen nagu tõsist tööd, aga õhtul lähen lavale ja räägin, mida ma tegelikult arvan.”

“Ei, aga tegelikult on see, et sees lihtsalt nagu põleb midagi ja minu meelest ainult neid asju ongi mõtet elus teha, mis sellise tunde tekitavad, seetõttu olen otsustanud, et las need traditsioonid ja kuvandid olla – ma ajan oma asja nii, nagu mulle endale parem tundub,” võttis Miggur selle tunde ja olukorra ülevaatlikult kokku. “Mul on läbi elu olnud rollikonflikt, et kas ma olen see või teine või kolmas. Praeguseks olen jõudnud selleni, et tahan olla kõik kolm või enamgi veel, sest see olengi mina. Võta või jäta.”

Kas ma olen ikka piisavalt hea?

“Olen siin kartnud teiste hukkamõistu, et kas mul sobib niivõrd tõsiste ametite kõrvalt klouni mängida, aga tuleb välja, et ma ise olen see, kes end kõige rohkem hukka mõistab ja kritiseerib,” arutles Miggur.

Tänaseks on ta läbi pideva enesearengu jõudnud arusaamani, et ei tasu end piirata või ülearu vaevata, kuna ega me nagunii ei tea, kas miski on õige või vale või kuidas see kellelegi teisele paistab.

“Praeguseks olen klassikalises mõttes tähtsana tundunud positsoonid maha jätnud ning teinud täieliku kannapöörde selle järgi, mis hinges hea ja õige tundub, minnes muuhulgas õppima coachingut ja supervisiooni.”

Hiljuti luges Ermil artiklit tuntud eestlastest, kelle elutee on varakult lõppenud. “See andis kindlust ja kinnitust, et ma olen õigel teel ning pani ka laiemalt mõtlema, et mida ma veel edasi olen lükanud või pole lihtsalt julgenud.” Nimelt on mees praeguseks enam kui veendunud, et kõike, mis päriselt hinge peal on ja kõnetab, tasub teha ikka täna, mitte homme.

“Et tööl käiakse üldjuhul nui neljaks ära, isegi, kui seda vihatakse. Aga mingid teised asjad, unistused, tervis, hobid, kellegi välja kutsumine? Aga kui homme sind võib olla enam ei ole?” ütles ta mõttesse vajudes.

Kõigele “jah”?

Praeguseks on Ermil enda jaoks otsustanud, et kui elu pakub võimalust, tuleb öelda “jah” ning üheks eesmärgiks ongi proovida ära teha võimalikult palju asju, mida ta kunagi varem teinud pole. Nii on ta praeguseks üles astunud ka teatritükis ning telesaates ja ka taustanäitlejana filmis.

“Kui kusagil on vähegi mingi võimalus, siis kasutan seda. Ma usun, et kui sa oled enda jaoks midagi ära otsustad, minu puhul, et iga aasta proovida uusi ja ägedaid asju, siis elu toobki neid asju su teele. Ning kuna sa oled ära otsustanud, et ütled kõigele “jah”, siis nii ongi,” ütles ta naerdes.

Kui Ermil selle 27. aprilli ja enda ürituse korraldamise idee välja käis ja sõpradelt arvamust küsis, kiitsid kõik takka. “Praeguseks on minu ümber jah niivõrd palju häid sõpru, kes ainult innustavad ning on heas mõttes sama hullud kui mina ise. Kui küsisin, kas see on väga hull mõte, ütlesid kõik, et anna minna, oligi juba aeg.”

Mitmed sõbrad ei jõudnud sel korral, kui Ermil oma elu esimese stand-up etteaste teoks tegi, Hiiu pubisse ning on sellest ajast peale küsinud, millal järgmine kord on. “Seni vastasin, et ei tea, kuid nüüd siis tean,” lausus Miggur muiates.

“Algne mõte oli teha väikeselt kusagil pubis, aga siis tekkis idee laiendamise mõte, et äkki on neid inimesi, kes tahaks elus esimest korda laval stand-up´i või mõnda muud etteastet proovida, rohkem,” kirjeldas Ermil seda, kuidas üks asi viis teiseni ja tulemuseks on see, et sündmuse toimumiskohaks on Nõmmel asuv Von Glehni teater, kuhu mahub umbes 250 inimest.

Kõik on oodatud

Rookie Night on segu stand-up`ist ja muusikalistest vahepaladest, kuhu on oodatud kõik, kes teevad selles valdkonnas oma esimesi samme ja need, kes soovivad teiste esimestele sammudele kaasa elada.

“Seega, kõik, kes sahtlisse kirjutavad või kodus salaja laulavad, võiksid ikkagi ära proovida, äkki inimestele meeldib. Samas, selleks, et näiteks stand-up´i katsetada, peab olemas olema nii lava kui ka publik, kelle peal katsetada, sest ega muudmoodi ei saagi teada, kas nali toimib. Need kõik tingimused oleme loonud,” kirjeldas Rookie Night korraldaja Ermil Miggur.

“Muidu on nii, et tahaks ja võiks, aga ei tea, kas julgen, ei tea, kas kõlbab. Ega muudmoodi teada ei saa, kui olete reaalselt järele proovinud,” julgustab ta kõiki osalema.

Kristi Märk

Piletid leiab PILETILEVIst

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.