Suvitaja kiidab Haapsalut – kuus päeva laineharjal

Läänemaa suveparadiis Haapsalu võttis mind vastu 13. mai pärastlõunal, kui Spa Hotell Laine uksed kutsuvalt avanesid ja sõbralikud administraatorid tulijat tervitasid. Algas kuuepäevane puhkus pruunistava päikese, merelahtede meeldiva lõhna ja kajakate koorilaulu seltsis, koos kuningliku teeninduse, lõõgastavate protseduuride ja hõrkude roogadega.

Minu esmane pikem viibimine hurmava Haapsalu eht-eestiliku eksootika embuses. Kultuuride linnas, mis seotud mu esivanemate ja paljude Eesti kultuuritegelaste elulugudega.

Juba esimesel õhtul kõndisin kiirustamata meditatiivselt mõjuvate merelõhnaliste lahtede ääres jalgradadel ja tegin tutvust ümbruskonna suurmeestega, kes kivisse raiutult vaikides seda võrratult veetlevat keskkonda õnnistamas. Vigala haritud talumees Bernhard Laipman ja helilooja Cyrillus Kreek oma kõrgetelt monumentidelt täiendavad truult seda puhkuse oaasi, tuletades meile meelde meie minevikku ja avardades võõrsilt saabujate silmaringi.

Erinevast rahvusest välismaalasi peatus minuga ühel ajal rohkelt, kellest enamik soomlased. Võimas ühtehoidev rahvusvaheline kogukond nautis lahtede vahelise kvaliteetse puhke- ja raviasutuse võimalusi.

Minu paketis sisaldunud protseduurid hoolitseva personali poolt turgutasid keha ja teravdasid vaimu. Restoranis menüüvalikutega kokku ei hoitud. Kolm korda päevas meelitasid imelised maitsed linikutega kaetud laudade taha, kus vaade õrnalt lainetavale vetepinnale hoidis mõtted uitvel, kaugel muredest ja argielust. Õhtuti jagas söögisaal rõõmsat lustlikku meelelahutust.

Spa Hotell Laine eest algab põnev promenaad, kus reas paljud kultuuritegelastele pühendatud valged pingid, veepealsed puitplatvormid ja pisike liivapinnasega päevituspunkt. Sealsamas karge merevesi, jahutavad tuuleiilid ning luikede graatsilised liikumised veepinnal.

Teiselpool keskust asub pikem promenaad. Seal mängib oma rolli hingelise avardumise protsessis tuntud vene helilooja Pjotr Tšaikovski pink, millest tulvav meloodiline inspiratsioon puudutab igat loomeinimest, kes siin hetkeks aja maha võtab ja kuulatab. Mitusada aastat tagasi veetis see suur helide meister suve Haapsalus ja vaatles päikeseloojangut, millest saadud loomingulise tõuke ajel lõi ka Haapsalu teemalise heliteose.

See paik lihtsalt paneb looma kunsti oma armastusväärsest atmosfäärist. Täna saavad kõik siin seisatajad ja kuulatajad kontakti omaenda sisemiste meloodiatega, et mängida oma hingemuusikat. Kuulsa helilooja nootidega kujundatud pingist edasi jääb uhkelt silma kuninglik kuursaal ja vaikse äärelinna muinasjutuline siluett koos kirikutorniga. See on linn, kus iga kohaliku, turisti ja spa kliendi kogu olemus täiustub ja puhastub.

Viimase päeval lõuna ajal pakkisin pambud ja lahkusin sest lummavast lõõgastuskeskusest, lootuses tulevikus siia veel naasta ja nautida. Maha jäid rendivõimalusega jalgrattad, käimiskepid, veekeskus ja spordisaal.

Maha jäi palju head veel, et uued tulijad selle kõigega kätelda saaksid. Lõhnavate lahtede ja promenaadide vaheline Spa Hotell Laine on koht, kust raske lahkuda ja mis kisub tagasi. Ikka ja jälle leiavad siia tee eestlased ja välismaalased, et legendaarses Valge Daami linnakeses saada pruun jume nahale, peatada aeg ja turgutada tervist. See on koht lihtsalt olemiseks ja uuestisünniks, muretult laineharjal püsimiseks. Ja selle kõige üle võib uhkust tunda kuurordi rajaja arst Karl Hunnius oma ausambalt, kel samuti väärikas koht linnaruumis ja Eesti meditsiiniajaloos. Taaskohtumiseni, hingeliselt helisev Haapsalu!

Andre Tamm
Kirjanik
Tallinn

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.