Äike on teinud maakondades palju pahandust

Tänavune kevad ja suvi on olnud taas suhteliselt äikeserikas ning see on jätnud jälje ka maakondadesse. Ainuüksi Telia kliendid on pidanud äikesekahjude tõttu välja vahetama ligi 1000 kliendiseadet.

Telia Viljandimaa arendustehnik Jüri-Kaur Schultz näitab selle äikesehooaja ohvriks langenud ruuterit. Nagu pildilt näha, on seade saanud ülepingest tugevaid kahjustusi. Jüri toonitab, et äärmiselt oluline on äikeseohu korral seinast lahti ühendada nii toite- kui ka sidekaabel. F: Telia

„Äikesest mõjutatud võgusõlmede taga on klientidel välja vahetatud 930 ruuterit,” selgitas Telia Eesti tehnilise toe osakonna juht Reimo Känd. “Lisaks on tehnikud teinud klientide juurde kokku ligi 600 visiiti, mille käigus on peamiselt välja vahetatud ülepingekahjustusega kliendiseadmeid. Veel oleme parandanud sidekaabli pesasid ja vahetanud välja ülepinge kaitsmeid, mille puhul on kliendiseadmed jäänud terveks ning mis on ka ülepinge kaitsmete tööpõhimõte.“

Tema sõnul esineb tihti ka seda, et kliendid on kenasti enne äikest oma seadmed võrgust lahti ühendanud, kuid hiljem valesti kokku pannud.

„Selle vältimiseks on soovitatav ühendada nii toide kui ka side kaabel lahti seina pistikust, mitte seadmete küljest. See on kõige lihtsam ja kindlam lahendus – nii ei tekita kaablite tagasi ühendamine hiljem segadust,“ ütles Känd.

Piirkondade lõikes on sel kevadel ja suvel olnud äikese mõju kõige tuntavam viiel korral:

16. aprill Hiiumaa –  äikese tõttu ca 190 kliendi kodused seadmed kahjustatud

18. mai Põlva – äikese tõttu 36 kliendi kodused seadmed kahjustatud

2. juuni Viljandi – 220 kliendi seadmed äikesest kahjustatud

4. juuni Paide – 114 kliendi seadmed äikesest kahjustatud.

15. juuli Pärnu – 104 kliendi seadmed äikesest kahjustatud.

Samas tuleb tähele panna, et tänavune harukordselt soe suvi võib ka äikesehooaega pikendada tavapärasest kaugemale sügisesse. Seetõttu tasub ilmaprognoosidel pidevalt silma peal hoida.

Reimo Känd lisas, et äikeserikke alarme on Telia saanud sel aastal alates aprillist. Selle tulemusena on ettevõtte tehnikud ja spetsialistid käinud võrgujaamu kontrollimas ja korrastamas maakonniti järgnevalt:

HARJU MAAKOND – 40 korda

HIIU MAAKOND – 7 korda

IDA-VIRU MAAKOND – 12 korda

LÄÄNE-VIRU MAAKOND – 20 korda

JÕGEVA MAAKOND – 13 korda

JÄRVA MAAKOND – 26 korda

LÄÄNE MAAKOND – 22 korda

PÕLVA MAAKOND – 11 korda

PÄRNU MAAKOND – 24 korda

RAPLA MAAKOND – 25 korda

SAARE MAAKOND – 28 korda

TARTU MAAKOND – 4 korda

VALGA MAAKOND – 10 korda

VILJANDI MAAKOND – 28 korda

VÕRU MAAKOND – 11 korda

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest:  äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

  • Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada

  • Soeta piksekaitsmega voolujuhe

Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid saab tellida ka Telia e-poest.

Kontrolli maja vooluvõrk üle

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

  • Seadmete taasühendamisel varu kannatust

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Telia Online-abi keskkonnas on üleval ka video, kuidas oma koduseid seadmeid äikese eest kaitsta.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.