Kuidas paremini töötajat leida ehk milliseid töötingimusi pakutakse Läänemaal ja mida tööotsija vastu saab

Eesti suurimas tööpakkumiste portaalis CV Keskus otsitakse Läänemaale vaid seitset töötajat, kuid Töötukassa veebilehel on tööpakkumiste arv palju suurem – 42.

Töötukassa statistika kohaselt otsis 31. oktoobri seisuga Läänemaal tööd 505 inimest, neist 310 elukoht on Haapsalus. Seega tööotsijaid on rohkem kui pakkumisi, mis on tavapärane.

Tavapäraseks on saanud ka see, et ettevõtted kurdavad juba pikemat aega – Eestis on tööjõupuudus ning sobivat inimest leida on keeruline. Üks põhjus, miks töötajat ei leita, võib peituda ka töökuulutuse sisus. Just sellest kirjutas selle nädala Maaleht.

Põlvamaal seakasvatusega tegeleva Haameri talu perenaine Ave Haamer otsis töötajat lausa kolm raksu, enne kui leidis sobiva.

Kuna Ave on viimasel ajal avaldanud kõik töökuulutused Facebookis ja peab seda kõige odavamaks, kiiremaks ja paremaks töötaja leidmise viisiks, tegi ta seda ka nüüd. Kuulutusse läks kirja, et Haameri talu otsib seemendustehnikut ning lisainfo saamise telefoninumber ja meiliaadress. Ta jagas kuulutust Põlva, Võru ja Tartu gruppides. „Mitte ühtegi huvilist ei olnud!” ütles ta Maalehele.

Järgmise kuulutuse pani tekstiga, et otsitakse farmitöölist. Nüüd olid juba mõned helistajad, kes küsisid, milles töö seisneb, mis on tööajad ja palk. Üks inimene võetigi tööle, kuid paari nädala jooksul selgus, et ta ei sobi.

Meeleheitel pani ta Facebooki uue kuulutuse, et pakutakse tööd farmitöölisele, palgaks 1000 eurot, lisaks soe lõunasöök, tööriided ja jalanõud, tööaeg esmaspäevast reedeni, kütusekompensatsioon. Siis hakkas huvilisi tulema ja kokku sai neid sadakond üle Lõuna-Eesti.

F: Pixabay.com

Mis seis on Läänemaal?

Läänlane vaatas Läänemaa töökuulutuste sisu – kui hästi need on koostatud ja kas töötaja saab kuulutusest teada, millist palka makstakse, millised on lisahüved ja töötingimused.

Need on tähtsad punktid, mille avaldamisel teevad tööpakkujad kõige rohkem vigu. Julgelt pannakse kirja nõudmised töötajale, aga vähe kirjeldatakse seda, mida vastu pakutakse. Järgnevalt käib jutt ainult CV Keskuse kuulutustest. Kõki Töötukassa kuulutusi saab vaadata siit.

CV Keskuse seitsmest kuulutusest vaid ühel on kirjas palga suurus. Läänemaa Veoautokeskus on pakub värvijale brutopalka vahemikus 1000-2000 eurot. Siinset keskmist palka arvestades korralik summa, aga kuulutusest selgub, et teha tuleb ka muud kui värvida. Lisaks tuleb autosid remontida ja ümber ehitada.

Peale palganumbri vahemiku muid motiveerivaid infokilde kuulutusest ei selgu, sest need laused on peaaegu kõigis töökuulutustes – firma pakub vaheldusrikast tööd, kaasaegset töökeskkonda, sõbralikku töökollektiivi.

Sama jutt kehtib teiste kuulutuste kohta. Näiteks Olerex otsib klienditeendajat. Ainuke punkt, mis võiks tööotsijale lisaks tavalistele selgitustele stiilis “pakume mitmekesist tööd” huvi pakkuda on sporditoetuse võimaldamine, aga seegi pole teab mis suur lisahüve.

Veel näiteid: ValiceCar otsib kallurijuhti. Nõudmistes on kirjas ainult CE-kategooria juhiluba, mis on iseenesestmõistetav, aga ei midagi rohkemat. Ei vihjed palga suuruse, töötingimuste, hüvede jms kohta.

Langipuu OÜ metsamasina operaatori tööpakkumise kuulutus on sisukam. Töö kirjeldus ütleb nii: metsamaterjali lõikus ja kokkuvedu traktoriga, masinad Komatsud, RMK lageraided, leping viis aastat, töö vahetustega, tööpiirkond Lääne- ja Harjumaa.

Mingeid erakordseid nõudmisi ei ole, mis masinajuhtimise oskusega tööotsija eemale peletaks, aga pakutava osas on kuulutus napp – head töötingimused ja hea palk. Hea palk on sama mitmetimõistetav mõiste nagu hea ilm.

Bellfire OÜ otsib pehmemööbli valmistajat. See on taaskord üks selline kuulutus, mis räägib peamiselt sellest, mida ettevõte töötajalt ootab. Kui pakutakse “püsivat tööd ja ametlikku, konkurentsivõimelist palka”, siis see pole informatiivne. Konkurentsivõimeline palk on hägune lubadus, püsiv töö on iseenesestmõistetav peaaegu iga tööpakkumise juures ja ametlik palk on… See oleks ju kriminaalne, kui firma pakuks mitteametlikku palka.

Nuvalo OÜ otsib Läänemaalt müügiesindajat. Kirjas on peamiselt ainult soovid ja nõudmised ning neid on üsna palju. Pakkuda on aga vähe: motiveerivat palgasüsteemi, kogemust rahvusvahelises ettevõttes, karjäärikasvu võimalust, paindlikku tööaega.

Peaaegu sama kehtib Tandem Kaubanduse müügijuhi tööpakkumise kohta. Pakutavas on kirjas konkurentsivõimeline töötasu, arenemis- ja kaasarääkimisvõimalused perspektiivikas ettevõttes, vajalikud töövahendid, autokompensatsioon ja sportimissoodustus.

Autokompensatsioon viitab kusjuures sellele, et müügijuhil võiks olla isiklik auto, millega tööd teha. See on ju sisuliselt miinus, mitte pluss.

Kokkuvõtteks

CV Keskuses avaldatud seitsme tööpakkumise kuulutuse hulgas pole ühtegi sellist, mis oleks tööotsijale ahvatlev või inforikas. Palganumbrit mainib vaid üks. Nõutakse rohkem kui pakutakse – vähemalt kuulutuse sisu põhjal on see nii.

Kui ettevõtjad muretsevad, et Eestis on korralikku töötajat raske leida, siis tuleb end rohkem kohandada töötaja soovide järgi. See on kulukas ja tülikas, aga paratamatu. Kas või nii väike asi nagu tasuta lõunasöögi pakkumine või selle kompenseerimine võiks olla lisaväärtus, mida töötaja hindab. Või nädalane talvepuhkus, lapsega perele mingi huvitav nüanss – näiteks kord kuus tasuta spaa- või ujulakülastus.

Need ei ole kokkuvõttes ettevõtjale kallid väljaminekud, aga samas need näitavad, et töötaja on oodatud ja temalt oodatakse vastu head tööpanust.

Kõikide ametite peale ei saa lõputult ukrainlasi ja teisi võõrtöölisi palgata, kuigi see on mõnes valdkonnas lahendus. Ainult palgarahalt ja kasinatelt töötingimustelt kokkuhoid pole pikas perspektiivis lahendus.

2 Responses to "Kuidas paremini töötajat leida ehk milliseid töötingimusi pakutakse Läänemaal ja mida tööotsija vastu saab"

 1. Tööotsija   30. nov. 2018 at 16:58

  Inimesed tahavad tööd teha, seda et sobivat ei leita, on tööandja nõudmistes. Kui isegi vestluseks kohale ei kutsuta, kus teatakse, mis nägu see tööotsija üldse on ja kui tal ei lasta proovida, kus teatakse, mida ta oskab või kuidas tööd teeb. Viimase kolme kuu jooksul olen üritanud Haapsalu mitmele kohale kandideerida, kuid isegi kõrgharidusega pole sobinud. Minult nõutakse, aga kui näen, millised klienditeenindajad või nö. spetsialistid mind teenindavad, siis keda te, tööandjad, üldse leida tahate?

  Vasta
 2. Kardo   1. dets. 2018 at 10:06

  Tööjõupuudus on tööandjate enda tekitatud,hakake palka maksma,Eestis on elu juba nii kallis,et need palgad mis on väljaspool Tallinna on lihtsalt naeruväärsed.
  Tööandjad ise elavad uhkelt,aga palka maksta ei taha.

  Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.