Haapsalu kinnisvara on kümne aastaga kallinenud 190 protsenti

Kümme aastat tagasi algas suur ülemaailmne majanduskriis, mis puudutas väga valusalt ka Eesti kinnisvaraturgu.

Aastast 2008 läksid laenusteroidide toel kiirelt kasvanud kinnisvarahinnad vabalangusesse. Eri linnades kulmineerus kriis eri ajal, kuid mitte ükski piirkond ei jäänud räsimata.

Kriisi möödudes hakkasid kinnisvarahinnad hakkasid taas üles rühkima ning esmakordselt toome teieni ülevaate, milline on olnud masujärgne hinnatõus linnade kaupa.

Haapsalu Karja tänav. F: Ivar Soopan

Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Tiina Kukk ütles, et hindade taastumine on olnud visa, kuid järjepidev.

„Samas on äärmiselt tänuväärne, et Eestis tegutsevad pangad on varasemast ajast õppust võtnud ja ei kuumenda turgu taas odava laenurahaga üle. Selle tõestuseks on asjaolu, et hoolimata märkimisväärsest elatustaseme tõusust ei ole kinnisvaratehingute arv kunagise buumiperioodi tasemele kasvanud,“ lausus ta.  

Hinnatõus masu põhjast linnade kaupa (al suuremast):

Allikas: Pindi Kinnisvara

 

Kinnisvaratehingute arv mullusega võrdne

Jutud kinnisvarabuumist on tugevalt liialdatud, leiab Pindi Kinnisvara. Eesti suuremate linnade tehingute arv on mullusega võrdne ning hinnatõusu toidab vaid pealinna uusarenduste suurem maht.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et turg on olnud viimase paari aasta jooksul üpriski stabiilne. „Mullu tehti 17 Eesti suuremas linnas esimese 11 kuu jooksul 14 131 korteriomanditehingut, tänavu on see number 14 271 ehk turuaktiivsuse seisukohalt pole mitte midagi muutunud. Mõne protsendiline hinnatõus on tulnud aga Tallinnast, kus on senisest enam tehtud tehinguid uhiuute korteritega, mis ongi kallimad ja mõjutavad veidi ka statistikat,“ rääkis Sooman. 

Eesti suuremate linnade korterite ruutmeetrihinda seirav Pindi Indeks langes novembris 3,2% võrra, tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks oli 1381 eurot ruutmeetri kohta. Oktoobris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1427 €/m².

Kui tänavu oktoobris tehti indeksilinnades 1546 korteriomandi tehingut, siis novembris oli tehingute arv 1251.

Võrdluseks- 2017. aasta novembris tehti indeksilinnades 1327 korteriomandi tehingut.

Võrreldes varasema hinnatipuga detsembris 2017 on indeks languses 9 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 121 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.