Homne Maaleht kirjutab läänlasest maailmarändurist ja siinsest uudsest jõulupuumoest

Eesti uutmoodi jõulukuuski tahetakse ka piiri taha

Elusaid jõulukuuski müüv ja rentiv Läänemaa ettevõte West Tree OÜ on oma ideega võitnud eestlaste südame, aga mitte ainult – järgmiseks aastaks said nad tellimuse Šveitsi aiandusfirmalt. Kõigest sellest pikemalt Maalehest.

MAAILMALE JALGSI TIIR PEALE: Lihula mees tähistas jõule džunglis ja leidis Aasiast elu armastuse

11. mail 2014 alustas Lihula lähedalt Alakülast Lopa talust pärit Meigo Märk Tallinnast Laagri bussipeatusest rännakut, et teha maailmale jalgsi tiir peale. Ees oodanud 40 075 kilomeetrist on nüüd pool teekonnast selja taga ja kodust kaugel vastu võetud neljad jõulud.

MAALEHE KODUHOROSKOOP 12 TÄHEMÄRGILE

Astroloog Taimi Uuesoo koduhoroskoop seletab, milline Eesti piirkond ja mis ruumid kodus on ühe või teise tähemärgi all sündinud inimese jaoks tähenduslikud ning mida uut toob 2019. aasta meie elamisse. Lisaks vaatab ta, mida lubab järgmiseks aastaks Eesti Vabariigi sünnikaart.

Kuu pinnale astunud mehe ootamatu käik Oleviste kirikusse

Tänavu jõudis kinodesse film, mis rääkis Neil Armstrongi loo Kuule jõudmisest. Selle tuules on paslik meenutada kaheksandana Kuu pinnale astunud James Irwini ootamatut esinemist Oleviste kirikus 40 aastat tagasi. Tema sõnum eestlastele oli: “Tajusin selgelt, et me ei ole seal üksi.”

FILOSOOF KAUPO VIPP: nüüd kui keskklass on lagunemas, saavad äärmused kokku

Sõrves elav Kaupo Vipp – maailma ja ühiskonna asjadest rääkivate menukate raamatute “Globaalpohmelus” ja “Lokaalravitsus” autor – ütleb intervjuus Margus Mikomägile, et ka karussellil sõites võib teiseks jääda, mis siis et istud justkui kellegi ees. Ning ka seda, et kui linnainimesel kaob suhe loodusega, siis hakkavad teda vaevama allergiad ja psühhoosid.

Inglihäälse hiinlase jõulutööks on eestlaste depressiooni tõrjumine

Kui hiinlane Ka Bo Chan koos kalli abikaasa ja kuue lapsega oma kodus “Püha ööd” laulma hakkab, siis tundub, et viisi on üles võtnud inglikoorid ise. Ka Bo Chan, eeslaulja, on oma hääleulatuselt nimelt kontratenor, mis võrdne naislauljate kontraaldi või metsosoprani häälega. Maakeeli tähendab see mehe häält kui lõokesel, kirjutab Rein Sikk.

Väänad ta kõhuli maha ja paned käerauad peale!

Maalehe ajakirjaniku Aive Mõttuse soov end kaitseväes enne pühi proovile panna sai ootamatu boonuse võimaluse näol osaleda kumminuia kasutamise treeningul. Miks mitte? Jõulud ja julgeolek käivadki praegusel ajal käsikäes.

Oravapoegade päästmine tõi ukse taha uued hädalised

Lee Lepiksoo kolmeaastane tütar ei ole oma äsja remonditud kauni lillemustrilise tapeediga toas mängida veel saanud, sest praegu on seal koha sisse võtnud seitse kassi. Varem on naine enda juurde kostile ja ravile võtnud hädasse sattunud metsloomapoegi ja linde. Tema spetsialiteediks on oravad, ning paljud ehk ongi Lee tegemistega kursis Facebooki-lehe Oravapoisid kaudu.

Mesilasvahast küünlad lõhnavad hästi ja puhastavad õhku

Suurtes poodides on letid lookas parafiinist ja sojavahast küünalde all, kuid neid valmistatakse Eestis ka kohalikust looduslikust toorainest. Maaleht käis uurimas.

Kanep küpsise või šokolaadiga?

Kanep murrab aina rohkem meie toidu- lauale, olles leidnud koha leibades, krõpsudes, hapupiimakamas ja isegi verivorstis. Poest saab ka kanepiõli, -seemneid ja -jahu.

Üheksandat põlve põlluharijad: me ei ole kunagi unustanud, et see on meie maa

Aastasadu ühes piirkonnas põldu harinud Läänemetsade talupojasuguvõsa Virumaal hoidis alal teadmist oma maast ka siis, kui seal tegutses võõras võim. Ka lastele näidati – see on meie talu, meie esiisade pärand. Maaleht käis Läänemetsadel külas.

Verivorst põske, ja liikuma!

Toiduga söödud ja elamiseks kulutatud energia peavad olema tasakaalus, vastasel juhul ähvardab meid kõhnumine või rasvumine. Kas pärast jõuluprae manustamist piisab kahest kükist või peaks maratoni jooksmise ette võtma? Maaleht kirjutab, palju tuleb 300grammise lihast, kartulist ja salatist koosneva praega saadud energia kulutamiseks joosta.

Mida võiksid Faehlmann, Kreutzwald ja Koidula praeguse Eesti elu kohta öelda?

Jõulukuul on eestlastel õigus pidada mitut väärikat sünniaastapäeva: jõululaupäeval Lydia Koidula 175., 26. detsembril Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 215. ja aasta viimasel päeval Friedrich Robert Faehlmanni 220ndat. Võib-olla on just nüüd eriliselt õige hetk nende kolme mõtted ja vaated senisest teravamaltki päevakorrale tuua. Praegune aeg, mis tundub toonasest nii erinev, osutub lähemalt vaadates pigem sama murranguliseks. Seda just eestlaseks olemise mõttes.

100 piparkoogimaja lastele ja vabariigile

80 elanikuga Läsna-Loobu ühendkülas Virumaa veerel sai valmis 100 säravat piparkoogimaja Eesti sünnipäeva märkimiseks ja vähekindlustatud lastele kinkimiseks.

Piparkoogitainatest: klassika võidab kõhu kaudu südameid

Olgu tainasegus kakaod, tatra-, rukki- või nisujahu – Maalehe piparkoogitest tõestas, et ehe või teeb maitsega imet. Loe, milline tainas võitis.

Maalehega Maltale

Maalehe 2019. aasta teine lugejareis viib Maltale. Eriprogrammiga jareis toimub koostöös Go Traveliga 24.–29. septembril 2019.

Pikemalt loe Maalehest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.