Haapsalu Innokasse tulevad külalised Gruusiast

Homme külastavad Haapsalu Innokat Gruusia õpilasfirmade noored ja nende juhendajad. Külaskäigu korraldab Junior Achievement (JA) Eesti. Miks grusiinid Eestisse ja Haapsallu tulevad, seda selgitab Junior Achievement Eesti arendusjuht Epp Vodja:


Teeme seda selleks, et siiralt aidata ka Gruusias ettevõtlusharidus Euroopa tasemele viia, kuna seal on seda väga vaja. Inimesed ei taipa selle olulisust, ettevõtluse maine ei ole hea, kooliprogrammis sellel kohta ei ole ning koolid on võrreldes Eestiga nagu 100 aastat tagapool (just materiaalsete olude poolest).

Meie kontakt sai nendega alguse u 5 aastat tagasi. Teadsime, et meie välisministeerium toetab Arenguabi programmi raames ka Gruusiat ning ettevõtlusharidus sobis hästi nende prioriteetidega kokku. Esimene projekt sai ka rahastuse. Selle raames koolitasime nende õpetajate koolitajaid, vabatahtlikke ärimentoreid (peamiselt üliõpilased) ning ka õpetajaid. Nende õpilased käisid kahel meie laadal ning meie olime nende õpilasfirmade võistluse žüriis.

Mis aga kõige olulisem – aitasime Gruusia organisatsioonil ühineda JA Europe katusorganisatsiooniga. See on väga tähtis, kuna nüüd on võimalik tuge ja abi saada ka teistelt Euroopa organisatsioonidelt, näha üldiseid arengusuundi ning osaleda erinevatel Euroopa üritustel.

Praegu on lõppemas meie teine ühisprojekt, mis kestab vähem kui kaks aastat. Jällegi oleme koolitanud õpetajaid, õpilasi, toonud noored Eestisse laatadele ning aitasime ka nende parimat õpilasfirmat Euroopa võistlusteks valmistumisel, kus nad väga hästi ka esinesid. Kohta ei tulnud, aga see oli eelkõige seotud Gruusias kehtivate piirangutega õpilasfirmade tegevusele.

Eestisse tuli suur rühm Gruusia kooliõpilasi (12), lisaks õpetajad, JA töötajad ning kaks haridusministeeriumi inimest, kokku 22 inimest. Nad tulid tutvuma ettevõtlusharidusega Eestis (mitte ainult Tallinnas) ning võtavad osa Eesti senini suurimast õpilasfirmade laadast 9. veebruaril Rocca al mare Kaubanduskeskuses. Seal on müümas kolm Gruusia õpilasfirmat.

Lisaks sellele tutvuvad noored koolidega, külastavad 7. veebruaril Haapsalus noorte innovatsioonikeskust Innokas (hea näide võimalusest teha õpilasfirmasid ka väljaspool kooli ning hea võimalus kaasata ka tehnikahuvilisi noori ettevõtlusõppesse) ning osalevad laadaeelsel minikonverentsil oma õpilasfirma ingliskeelse tutvustusega. Täiskasvanud kohtuvad Eesti haridusministeeriumi töötajatega, peavad arutelu koos JA Eestiga tegevuse täiustamiseks ja tulevase koostöö jätkamise üle, vaatavad JA Eesti õppematerjale ja uuemaid arengusuundi.

Miks JA Eesti Gruusia külalised just Innokasse viib? Lisaks sellele, et näidata, kuidas on võimalik läbida õpilasfirma programm ka siis, kui näiteks koolis tunde ei ole, aga kogukonnas on entusiaste, kes on valmis noori juhendama, on Innokas lihtsalt väga põnev koht.

Siit nähtub, et väikelinnas saab pakkuda noortele head huviharidust, mis on väga lähedal sellele, mida tehakse meie kahes suuremas linnas, näiteks Mektorys ja Ahhaas. Tehnoloogia sh robootika- ja ettevõtlusõppe andmine ühes keskuses on tõeliselt tulevikusuund.

Ka Gruusias on noorte lahkumine riigist probleem. Innoka taolised ettevõtmised aga näitavad, et ka väikelinnas on väga palju võimalik ning kui noortel on huvitav, siis muutub nende suhtumine kodupaika palju hoolivamaks. Innokas on veel üks huvitav aspekt: noored ise õpetavad teistele noortele mitmeid IT tarkusi. Siit saadakse topelt kasu, õpivad nii õpilased kui ka noored õpetajad. Õpetajatele ja haridustöötajatele räägime aga seda, et Innokas sai alguse meie oma ettevõtlusõpetaja Angela Leppiku algatusest. Ettevõtlikud õpetajad aga süstivad sedasama suhtumist ka oma õpilastesse.

Mida saab sellistest projektidest JA Eesti? Oma töötajate arenguvõimaluse koolitajatena, aga ka võimaluse koos väliskolleegidega näha ennast hoopis teisest küljest. Samuti on võimalik Gruusia kolleegidelt palju õppida, kuna nende tingimused on meie omadest palju halvemad, aga nad tegutsevad siiski.

Tahame alustatud koostööd kindlasti jätkata.

Veel, miks me seda teeme? Kui meil (JA Eestil) oli algus väga raske nii rahaliselt kui ka muidu, siis aitas meid Ameerika ühe linna JA organisatsioon (Quad Cities). Nad aitasid meid isegi rahaliselt (nende nõukogu pani meie jaoks raha kokku), kutsusid meid enda juurde õppereisile, tegid meie õpetajatele koolitusi ja andsid õppematerjale. Meie seda neile kuidagi tagasi maksta ei saa. Juba siis otsustasime, et kui jalad alla saame ja meil on mingi võimalus kedagi toetada, siis teeme seda jõudu mööda. Õnneks on abiks meie välisministeerium.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.