FOTOD: Kuidas Läänemaa hiietuli tõrvikurongkäigule jõudis

Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistati Eestis mitut moodi. Meie põliseestluse pühapaikade traditsioonide ja paigavaimsuse taaselustamiseks käisid Läänemaal inimesed Jalukse hiies.

Pühapaigas süüdati loitsude saatel püha tuli meie vabariigi aastapäeva tähistamiseks, ohverdati häid mõtteid ja loeti regilausumise loitsu palvega õnnistada meie riigi tulevasi juhte arukusega, anda neile valikus tarkust ja südametunnistust.

Õnnistust paluti uutele hiide tulijatele, kõigile, kes ei jõudnud kohale, kogu rahvale – nii suurtele kui ka väikestele. Kividele jäeti põliste traditsioonide kohaselt annina viljateri ja kuivatatud õunaviile. Küünaldega viidi kaasa hiietuli ja nüüd põleb see paljudes kodudes. Kavas oli ka viia hiietuld Tallinasse tõrvikurongkäigu tõrvikute süütamiseks.

Üheskoos leiti, et hiieskäiku võiks tuletoomise traditsiooni raames jätkata. Soojemal ajal peaks hiieskäimisi pikemalt ette planeerima, aga seda võiks teha ka spontaanselt. Jalukse hiis vajab ka korrastamist ja hiievärav markeerimist.

Hiideminek võeti ette Elurikkuse Erakonna ja Hiite Maja Sihtasutuse eestvedamisel ja algatusel. Selle idee käis välja hiite hoidja Ahto Kaasik. Ürituse eestvedajaks Läänemaal oli Enn Kaljo.

Einar Eiland

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.