Kes olid meil riigikogu valimistel suurimad võitjad ja kaotajad?

Hiiu-, Lääne- ja Saaremaal võitis seekordsed valimised Reformierakond ja selles suurt üllatust polnud, sest Reformierakond oli ka 2015. aastal valimiste võitja.

Nüüdne võit ei olnud aga nii ülekaalukas kui neli aastat tagasi. Toona võttis Reformierakond 31,1% häältest, tänavu 28,5%.

Suurim võitja oli kindlasti EKRE, kellele paljud ennustasid läänerannikul ja saartel tänavu veelgi paremat tulemust kui nad said. EKREle hääle andnud valijate protsent oli aga ikkagi muljetavaldav – 21,5. Neli aastat tagasi oli EKRE alles pead tõstmas ja siis toetas neid 11,2% valimas käinud inimestest.

Seega suurim võitja protsentides oli 5. valimisringkonnas EKRE.

Tulemust parandas ka Keskerakond. Nende kandidaate toetas tänavu 17,9% valijaist, nelja aasta eest oli toetus 13%.

Võitjaks võib pidada ka erakonda Eesti 200, mida nelja aasta eest polnud olemas, aga nüüd kogusid nad 4,4% toetuse.

Õige pisut parandasid oma tulemust rohelised, kelle toetus suurenes 1,8-lt 2-le protsendile.

Uus tulija Elurikkuse erakonna toetuseks jäi 1,1%.

Kaotajad

Protsentides oli tänavu suurim kaotaja Vabaerakond, mis loodi umbes viis kuud enne 2015. aasta riigikogu valimisi. Tollal IRList lahknenud ja uue jõuna tulnud poliitikud said Lääne-, Hiiu- ja Saaremaal tubli viienda tulemuse ja 12,8-protsendise toetusega, aga nüüdseks oli see kadunud – alles jäi 7. koht ja 2,2%.

Kõrgelt kukkujad olid sotsid ja Isamaa. Sotsidel oli 2015. aastal teine valimistulemus ja nad kogusid 14,9% häältest. Tänavu olid nad populaarsuselt neljandad ning toetus vaid 10,7%.

Nelja aasta eest IRLi nime kandnud Isamaa kukkus kolmandalt positsioonilt ja 14,7-protsendiselt toetuselt viiendaks. Nüüd hääletas nende poolt 10,4% valijaist.

Kui 2015. aastal osales valimistel Iseseisvuspartei (0,3%), siis tänavu neid ei olnud. Nagu ka Rahva Ühtsuse Erakonda (2015 toetusprotsent 0,2).

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei jäi mõlematel valimistel 0% peale.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.