Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi avas 2019. aasta jalgpallihooaja

Uueks Eesti noorte meistrivõistluste hooajaks valmistuv Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi avas esimese treeningmänguga 2019. aasta hooaja. Mitte kunagi varem ei ole meie noored jalgpallurid pidanud alustama oma jalgpallihooaega nii varakult.

F: Terje Lukats

Esimene mäng liigahooajal on U14 poistel 4. aprillil ja treeningmäng peeti juba 24. märtsil. Kuigi väljas on alles mõned soojakraadid ja paljude jalgpalliväljakute ääres leidub ka lund, peavad noored alustama jalgpalli mängimist õuetingimustes just nüüd. Lisaks Eesti täiskasvanute meistrivõistluste väga varajasele algusele, mis sai stardi märtsi alguses, on viimastel aastatel ka noored oma tiitlivõistlusi alustanud varakult.

Oma 19. Eesti noorte meistrivõistluste hooajale vastu minev maaklubi saab enda ajaloost paralleele tõmmata ja just meistrivõistluste algus on selle ajaga ühe kuu võrra lähemale tulnud. Kindlasti on selle põhjuseks viimaste aastakümnete suur kunstmuruväljakute ehitamine üle riigi. Üldine taristu paranemine on loonud (linna)klubidele head treeningtingimused. Enamik Eesti noorte meistrivõistlustel osalevaid klubisid saavad just sellistes tingimustes harjutada uueks hooajaks. Heal juhul isegi läbi talve.

Kuid on ka klubisid, kellel selline võimalus puudub. Kuidagi aga tuleb teistega sammu pidada ja selleks ongi taolised sõpruskohtumised hädavajalikud. Lõuna-Läänemaa JK on kogenud ka hooaegu, kus väikesest spordisaalist tuleb otse astuda lahingusse Eesti meistrivõistluste mängudele, omamata mingit välistreeningu ega välismängu kogemust. Eelmise hooaja viimasest õuetreeningust kuni nüüdse treeningmänguni oli vahet täpselt kuus kuud.

Selline on paljude maaklubide ja väikeklubide olukord. Üleüldiselt on veel mitmed faktid, mis maaklubisid ei rõõmusta.
Viimaste aastate jooksul on Eesti noorte meistrivõistlustel maaklubide osalusprotsent võrreldes näiteks 15-20 aasta taguse ajaga kindlalt vähenenud. Sel aastal osaleb Eesti noorte meistrivõistlustel üle 500 tüdrukute ja poiste võistkonna. Maaklubide protsent selles katlas on 9,4%.

Sisuliselt on iga kümnes klubi maapiirkonna klubi. Omal ajal andsid maaklubidele kindlasti tõuke osalemaks riigi esivõistlustel ka spetsiaalsed maakoolidele korraldatud jalgpallivõistlused. Snickers CUP ja Mesuca CUP olid üritused, mis olid kevaditi ja sügiseti kui maakoolide jalgpallilaulupeod. Koolide juurde tekkisid jalgpallivõistkonnad ja klubid, osaleti neil võistlustel ja siis tuli ka kiirelt otsus, et panna end proovile Eesti noorte meistrivõistlustel.

Ka Lõuna-Läänemaa JK osalemine sai sellest oma alguse, kui Virtsu kool aastel 1997-1999 kolmel aastal Snickers CUP turniiril vabariigis hõbemedalid võitis. Paljud tublid maakoolid, mis aga olid edukad maakoolide turniiril ja Eesti meistrivõistlustel on kas üldse kinni pandud või jalgpallitöö lõpetanud.

Lõuna-Läänemaa JK aga üritab sammu edasi astuda. Eelmisel hooajal alustas klubi hooaega sõpruskohtumisega Haapsalus Läänemaa Jalgpalliklubi vastu. Sel korral mängiti aasta esimene õuemäng Pärnus sealse jalgpalliklubi Poseidoni noortega.

Üliheades tingimustes – kunstmuru väga heas seisukorras, sooja seitse kraadi, päikeseline ilm – pidasid noored huvitava lahingu. Kokku viis klubi Pärnusse 16 noorjalgpallurit. Eesmärgiks anda kõigile mänguaega ja võimaluse nautida heades tingimustes jalgpalli mängimist.

Vastane oli 2018. aasta Eesti noorte meistrivõistluste oma grupi võitja. Samas grupis said meie noored kolmanda koha. See eeldas võrdset mängu ja see ka tuli. Muidugi läks meie poistel sisseelamiseks kauem aega. Uuel hooajal 11v11 ja suurel väljakul mängimist alustavad poisid pidasid esimese ametliku mängu sellises formatsioonis.

Alguses paikneti väljakul nagu saalitingimustest tulnuna ikka – veidi koos –, kuid mida aeg edasi, seda mängupilt paranes. Hakkas paranema mängijate individuaalne ja võistkondlik panus. Poseidoni jalgpallurid said aga esimese poolaja keskpaigaks kaheväravalise edu. See justkui sütitas meie noori. Just suure tahtmise ja positiivsuse eest peaks noori kiitma. See tõi ka mängu pöörde. Meie jalgpallurid lõid kolm ilusat väravat järjest ja olime ühtäkki suutnud kaheväravalise kaotusseisu üheväravaliseks eduseisuks mängida. Viimane sõna jäi aga kodumeeskonnale, nad suutsid lüüa viigivärava paar minutit enne mängu lõppu.

Vajalik mäng ja mängupraktika aga oli saadud. Enne hooaja algust peavad noored veel ühe sõpruskohtumise, selle ilmselt Haapsalus.

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.