Noored jalgpallurid sisenesid suurde jalgpalli suurte kaotustega

Reedel, 5. märtsil pandi pall mängu Eesti noorte U14 (2006-2007 sündinud) meistrivõistlustel. Mitte kunagi varem ei ole nii noored jalgpallurid pidanud riigi esivõistlusti nii vara alustama. Jalgpalliväljakute ääres on veel suured lumehunnikud, 13-aastased poisid aga alustavad meistrivõistluste mängudega.

Läänemaa Jalgpalliklubi ja Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi pidasid just nüüd oma 2019. aasta esimese mängu. Näiteks 10-20 aastat tagasi oli meistrivõistluste algus kindlalt maikuus. Sellega kaasnes eriti oluline aspekt – meistrivõistlusteks sai õuetingimustes kenasti valmistuda, sai treenida, pidada sõprusmänge.

Lõuna-Läänemaa JK poisid Eesti MV mängus Keila JK vastu kuulamas treener Jaanus Getreu selgitusi. Foto: Terje Lukats

Nüüd, kui võistluste algus on nii varajane, on see võimatu just neil klubidel, kellel kunstmuruväljakut pole. Näiteks lõunaläänlased, kelle kasutuses on kaks loodusmuruväljakut, millel treenimine märtsis võimatu, tulid esimesele meistrivõistluste mängule otse saalitreeningute pealt. Väike kogemus saadi nädalatagusest sõprusmängust Pärnus sealse Poseidoni klubi vastu. Läänemaa JK noored tulid mängule ilma treeningmänguta, kuid neil on kunstmurul treenimise kogemus umbes kuu aega.

Need 12-13-aastased poisid alustasid sel hooajal mängimist suurel väljakul ja 11v11 vastu. See tähendab, et “jalgpalli lapsepõlv” on möödas ja siseneti suurde jalgpalli. See jalgpall, mida nüüd mängida tuleb, on täiesti erinev sellest, mida veel eelmisel aastal mängiti – väike väljak, jalgpallureid vähem platsil, väiksem mänguaeg jne. Nüüd tuleb mängida tingimustes, mida teevad poiste suurimad eeskujud Eesti koondises ja UEFA Meistrite Liigas. Eelkõige ootab ees õppimise aasta.

Läänemaa JK võttis kodus esimeses liigamängus vastu mulluse Lääne tsooni võitja Pärnu JK Poseidoni. Mäng kujunes Läänemaa JK noortele keeruliseks. Treener Aavo Tomingas, kes oma noortega Eesti meistrivõistlustel väljas 21. hooaega, arvas, et saatuslikuks sai vaimne pool: “Mängu lõpus löödi mõne minutiga neli väravat, neist kaks penaltit. See murdis poisse ja sai saatuslikuks.”

Treeneri hinnangul on esimesed sammud keerulised, tuleb harjuda. “See on ikka hoopis teine jalgpall,” ütles Tomingas. Lõppskoor 1:10 Läänemaa JK poolt vaadates on küll suur, kuid kindlasti arenemiseks ja edasiminekuks vajalik ja hea stardipositsioon. Läänemaa JK värava lõi Uku-Toomas Rand.

Lõuna-Läänemaa JK sõitis esimest liigamängu pidama võõrsile. Hooaja neli esimest mängu peab maaklubi kõik võõrsil, just nimetatud kunstmuru puudumise tõttu. Kodupublik näeb omi poisse alles mais, kui loodusmuru lubab Lihulas peale minna.

Mäng Keila Jalgpalliklubiga oli numbriliselt sarnane Läänemaa JK esimese mänguga. Kõik tundus nii uus, suur, eriti saalist tulnutena. Samas oli ka kindlasti märke, et välistingimustes treenimine-võistlemine parandab kõike, mida uus ja päris jalgpall nõuab.

Treener Jaanus Getreu, kellel täitub oma noortega Eesti meistrivõistlustel mängimisel 20. hooaeg, ei heida midagi poistele ette. “Kõlab imelikult, kuid 1:8 kaotus on korralik tulemus. Palju on vaja tööd teha, kuid väljaku kõrvale paistnud poiste tahe tuleb vormida hooaja lõpuks targaks tegutsemiseks”.

Astume esimesi samme, seda on teinud kõik võistkonnad, kes esimest hooaega suurde jalgpalli sisenenud. Lõuna-Läänemaa JK värava lõi Paul Lomp.

Esimesed sammud on mõlema klubi poistel suures jalgpallis nüüd astutud. Teine samm on kindlasti juba ärksam. Liiga teine mäng toob sarnase nimega klubid omavahel kokku.

Kõikidel on võimalus vaatama tulla reedel, 12. aprillil kell 17 Haapsalu kunstmuruväljakul. Poisid vajavad ergutust!

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.