Tšaikovski festival täidab juunikuu neljal päeval Haapsalu klassikalise muusikaga

Kolmandat korda peetav Haapsalu Tšaikovski festival on tänavu 27.-30. juunil linna mitmes kontserdipaigas – varasemal kahel aastal on festival olnud piiskopilinnuse hoovis.

Kahel eelneval aastal on põhikontserdid toimunud piiskopilinnuse hoovis, mis avatakse taas pärast põhjalikku restaureerimist festivaliga samal nädalal, kuid festival toimetab seekord väiksemates, samas õdusates kontserdipaikades.

Korraldajate sõnul on seni festival hästi vastu võetud nii publiku, esinejate kui ka kriitikute poolt ning see annab julgust edasi tegutseda.

Festivalil esineb Poola kammerorkester Capella Cracoviensis. Klassikalise koorimuusika kontserdi annab toomkirikus Eesti Rahvusmeeskoor.

Omamoodi muusikalise, aga ka visuaalse elamuse pakub Vene Akadeemiline Sarvekapell, soolokavaga esinevad Peterburi Kammerooperi solistid – üllatuslikult harfi saatel.

Säravatest ja juba rohkelt saavutanud Eesti noortest muusikutest astuvad üles tšellist Marcel-Johannes Kits ja pianist Sten Heinoja. Eesti pianismi päikesepoiss Johan Randvere avab festivali tervikliku Tšaikovski klaverimuusika kavaga ning perekontserdiga esineb Tallinna Balletikool, Ida Tantsukool. Balletietenduse annab Tallinna Muusikakeskkool.

Kirss tordil on aga Eili Neuhausi lavastus Tšaikovski kirjade ainetel „Kui seda metsa ees ei oleks“.

Festivali kava:

N 27. juuni kell 18 Läänemaa ühisgümnaasium

Klaveriõhtu „Mälestusi Haapsalust“

 • Johan Randvere

Tšaikovski

Johan Randvere on eesti pianismi päikesepoiss. Tal on alati ja igaühe jaoks sõbralik naeratus ja hea sõna varuks. Ta tunneb end kontserdilaval kui oma kõige loomulikumas keskkonnas ning esindab seda harvaesinevat ja publiku jaoks eriliselt armastatud muusikutüüpi, kes on valmis kontsertidel oma muusikalist kirge ka verbaalselt jagama. Klassikaline klaveriõhtu – see omamoodi kõige vahetum, ausam ja siiram kontserdivorm – toob kuulajani Tšaikovski klaverimuusika kogu oma tundelisuses, võimsuses ja hapruses.

N 27. juuni kell 20 Läänemaa ühisgümnaasium

„Samal ajal Itaalias“

Peterburi Kammerooperi solistid:

 • Valentina Fedenjova (sopran)
 • Aleksei Pašijev (bariton)
 • Jelizaveta Aleksandrova (harf)

Tšaikovski, Verdi, Puccini

Peterburi Kammerooperi solistid Valentina Fedenjova ja Aleksei Pašijev on pälvinud auhindu erinevatel rahvusvahelistel konkurssidel, laulnud juhtivaid rolle Venemaa ning välismaistes ooperiteatrites, osalenud rohkelt suurvormide ettekannetel ja andnud soolokontserte. Tšaikovski festivalil esitavad nad kava 19. sajandi vene ja itaalia heliloojate aariate ja romanssidega. Kava seob tervikuks harf – suurejooneline pill, mida meie lavadel ei kohta just liiga sageli, eriti sellises soleerivas positsioonis, kui aga mõelda Tšaikovski sümfooniatele ja eriti ballettidele, siis võimsad ja samal ajal kirjeldamatult õrnad harfipassaažid on just need, mis kohe meenuvad.

N 27. juuni kell 22 Haapsalu kuursaal

„Tšaikovski puiesteel“

 • Evelin Samuel-Randvere (vokaal)
 • Marten Altrov (klarnet)
 • Johan Randvere (klaver)

R 28. juuni kell 18 Uuemõisa mõis

 • Marcel-Johannes Kits (tšello)
 • Sten Heinoja (klaver)

Tšaikovski, Prokofjev, Chopin

 Klassikatähtede võitjatena tuntud noored virtuoosid on viimastel aastatel maailma konkursi- ja kontserdilavadel teinud suuri tegusid. Haapsalu Tšaikovski festivalil pakuvad nad kuulata tundelise kammerkava.

R 28. juuni kell 20 Haapsalu toomkirik

„Hing igatseb taevasse“

 • Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja

Tšaikovski, Sviridov, Kreek, Kõrvits

Järgmisel hooajal tähistab eesti muusika üks lipulaev Eesti Rahvusmeeskoor oma 75. sünnipäeva! Rahvusmeeskoor on pälvinud oma tegevuse jooksul kõikvõimalikke tunnustusi, need tipnesid osalusega Eesti Grammy-võidus. Meeskoori inspireerivad kontserdikavad on tõusnud uuele tasemele praeguse loomingulise juhi ja peadirigendi Mikk Üleoja käe all. Haapsalus esitab rahvusmeeskoor vene koorimuusikat, kõlab ka nn kuulsate haapsallaste – Tšaikovski ja Kreegi – looming.

R 28. juuni kell 22 Haapsalu kuursaal

Romansiõhtu

 • Tamar Nugis (bariton)
 • Ilana Lode (klaver)
 • Kärt Tammjärv (tekstid)

Kontsert toob publikuni vene romansi ja poeesia võluva sulami. Vene romansi vahelduvad meeleolud ja vene hinge tunderikkuse toob kuulajani bariton Tamar Nugis koos oma loominguliste partneritega. Muusikat täiendab vene luuletajate looming nii eesti kui vene keeles.

L 29. juuni kell 18 Haapsalu toomkirik

Vene Akadeemiline Sarvekapell (Peterburi)

 • Kunstiline juht ja dirigent Sergei Poljanitško

Tšaikovski, Bach, Rossini, Piazzolla jt

1751. aastal otsustati teha vene keisrinna Jelizaveta Petrovnale sünnipäevaüllatus ning moodustati kahe tosina jahisarvega ansambel, kes keisrinna lemmikajaviite, jahipidamise puhkehetkel musitseeris. Keisrinna ja kaaskond olid sarvehelidest lummatud ning otsekohe moodustati õukonnas mitu sarveorkestrit. Neile hakati looma spetsiaalset muusikat, mida esitati õukondlike sündmuste tähistamiseks. Selline musitseerimisviis oli väga kulukas – üks inimene mängis vaid ühte helikõrgust, lisaks nõuab kokkumäng väga kõrget tehnilist meisterlikkust. Vene Akadeemiline Sarvekapell loodi 2006. aastal Sergei Poljanitško poolt ning nende käsitsi valmistatud pillikogu on tänaseks suurenenud 106 sarveni, millel mängivad 17 noort vene muusikut. Esitatakse omaaegset õukonnamuusikat, aga ka seadeid kõikvõimalikest klassikalise muusika teostest. Kõik pillid on valmistanud pillimeister Vladimir Goloveško.

L 29. juuni kell 20 Haapsalu toomkirik

„Serenaad“

 • Capella Cracoviensis (Poola)
 • Dirigent Jan Tomasz Adamus

Engel. Sümfoonia G-duur

Tšaikovski. Serenaad keelpillidele C-duur op. 48, eleegia G-duur keelpillidele

Mozart. Sümfoonia nr 41 C-duur („Jupiter“)

Capella Cracoviensis on omanäoline orkester, kes paistab silma ebastandardsete ettevõtmistega – ühe päevaga kõik Beethoveni sümfooniad, madrigalikomöödiad piimabaarides, sotsiaalsed muusikaprojektid koostöös vaegkuuljate ning nägemispuudega inimestega, Mozarti karaokekontserdid jm. Haapsalu toomkirikus kuuleme aga lihtsalt vaimustavat kõlakultuuri ja nüansirohket musitseerimist. Ettekandele tuleb muuhulgas Tšaikovski ülituntud keelpilliserenaad ning Mozarti „Jupiteri“ sümfoonia, mida on nimetatud „parimaks sümfooniliseks teoseks, mis komponeeritud enne Prantsuse revolutsiooni.“ (Sir George Grove)

Koostöös Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvusliku pärandi ministeeriumiga

L 29. juuni kell 22 Haapsalu kultuurikeskus

„Luiged džässijärvel“

 • Kruglov-Sooäär Quartet (Venemaa-Eesti)
 • Aleksei Kruglov (saksofonid), Jaak Sooäär (kitarr), Mihkel Mälgand (kontrabass), Tanel Ruben (löökpillid)

Saksofonist Aleksei Kruglov on üks tuntumaid Moskva džässmuusikuid ning ta on ühendanud jõud Eesti džässitippude Jaak Sooääre, Mihkel Mälgandi ja Tanel Rubeniga. Vene muusika interpreteerimist alustasid nad 19. sajandi vene heliloojate rühmituse Võimas Rühm liikmete Mussorgski, Rimski-Korsakovi, Borodini ja Balakirevi meistriteostega ning jätkub nüüd Tšaikovski muusikaga. „Vene muusika tuntud teoste meloodiad, harmooniad ja vormid on väga inspireeriv materjal džässimprovisatsiooni jaoks.“ (Jaak Sooäär)

P 30. juuni kell 14 Haapsalu kultuurikeskus

„Lillede valss“

 • Tallinna Balletikool
 • Ida Tantsukool
 • Tallinna Muusikakeskkool
 • Kunstiline juht Kaie Kõrb

Festivali viimasel päeval pakume laiale publikule nautimiseks Tallinna Balletikooli ja Ida Tantsukooli ühist balletigalat, mille on kokku pannud Kaie Kõrb. Näha saab aegumatuid numbreid nii Tšaikovski kui ka teistest klassikalistest ballettidest, muusikaliselt täiendavad etendust Tallinna Muusikakeskkooli õpilased.

P 30. juuni kell 16 Uuemõisa mõis

„Kui seda metsa ees ei oleks“

 • Autor Urmas Lennuk
 • Lavastaja Eili Neuhaus
 • Kunstnik Irina Marjapuu
 • Osades: Rakvere teatri näitlejad Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu ja Madis Mäeorg ning Margareth Villers

Lavastus keskendub kuulsale vene heliloojale Pjotr Tšaikovskile. Tema loominguline põlemine, pidevad eneseotsingud, valusad vastuolud oma ajas ning tema meeletu kirg muusika ja loomise vastu – see on inspireeriv igal ajastul. Selles veidi tšehhovlikus armastusloos leidub nii koomikat, suuri tundeid, inimlikke igatsusi kui ka traagilist valu.

Etendus on kahes vaatuses, kestes kaks ja pool tundi.

P 30. juuni kell 17 Tallinna Mustpeade maja

Capella Cracoviensis(Poola)

 • Dirigent Jan Tomasz Adamus

Engel. Sümfoonia G-duur

Schubert. Sümfoonia nr 5 B-duur

Mozart. Sümfoonia nr 41 C-duur („Jupiter“)

Orkester Capella Cracoviensis on omanäoline orkester, kes paistab silma ebastandardsete ettevõtmistega – ühe päevaga kõik Beethoveni sümfooniad, madrigalikomöödiad piimabaarides, sotsiaalsed muusikaprojektid koostöös vaegkuuljate ning nägemispuudega inimestega, Mozarti karaokekontserdid jne. Tallinna kontserdil tuleb teiste sümfooniate kõrval ettekandele Mozarti „Jupiteri“ sümfoonia, mida on nimetatud „parimaks sümfooniliseks teoseks, mis komponeeritud enne Prantsuse revolutsiooni.“ (Sir George Grove)

Koostöös Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvusliku pärandi ministeeriumiga

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.