4. mail tähistatakse Haapsalu turuplastil Euroopa päeva

1. – 12. mail tähistatakse kümnes linnas üle Eesti Euroopa päeva, 4. mail Haapsalus. Tänavused Euroopa päeva üritused on pühendatud Euroopa Parlamendi valimistele ning Eesti ELi kuulumise 15. aastapäevale.

Alates 1. maist toimub Euroopa Liidu sünnipäeva tähistamine kümnes Eesti linnas. Üritustel on kohal rändtelk, kus korraldame tunniajased kohtumised Euroopa Parlamenti pürgivate kandidaatidega “Reis ümber Eesti” telesaate formaadis Ivo Linna juhtimisel. Vestluse vahepeal teeb muusikat ansambel Supernova ning pärast saateformaadi lõppu toimub Ivo Linna, Antti Kammiste ja Supernova pooletunnine muusikaline etteaste.

Haapsalu Euroopa päeva festival toimub Haapsalu turul (Jüriöö 7) ja selle lähiümbruses 4. mail kell 10-14. Festivalil on kohalike toodete turg, õpilas- ja minifirmade laat, telk koos esinejate ja meelelahutusprogrammiga ning olemas on ka lasteala.

Reedel, 3. mail saab end kurssi viia Euroopa Parlamendi valimiste tuliste küsimustega Prantsusmaal, Saksamaal, Poolas ja Rootsis Eesti Välispoliitika Instituudi/RKK eestvedamisel toimuval konverentsil Vabamus, Tallinnas. Väliseksperdid vaagivad ka valimiste võimalikke tulemusi ning nende mõju Euroopale järgmise nelja aasta jooksul.

Euroopa päeval, 9. mail astuvad Euroopa Parlamendi valimiste esinumbrid Ivo Linna juhtimisel Tallinnas, Vabaduse väljakul üles ERRi ekraanilt tuttava saate “Reis ümber Eesti” formaadil põhinevas mängus. Päeva jooksul toimuvad kontserdid, kus üles astuvad Sissi, Jurjak (Rumeeniast), Ivo Linna, Antti Kammiste, Supernova ja Uku Suviste.

Lisaks toimub traditsiooniline orienteerumismäng ELi riikide esinduste ning Eesti riigiasutuste osalusel, mille peaauhindadeks klassireis Brüsselisse ning kupongid reisimiseks vabalt valitud sihtkohta Euroopas. Tartu noorte Euroopa päeva tähistatakse samuti 9.mail, mida korraldab Tartu Noorsootöö Keskus ning sealgi on kavas Euroopa Parlamendi saadikukandidaatide arutelu ja meelelahutusprogramm.

Euroopa päeva üritused:

  • kolmapäeval, 1. mail kella 11-14 PAIDE keskväljakul koos Rattaralliga
  • neljapäeval, 2. mail kella 16-18 PÄRNUS Martensi väljakul koos OTT turuga
  • laupäeval, 4. mail kella 12-14 HAAPSALUS Jüriöö 11 koos kohalike tootjate turuga
  • teisipäeval, 7. mail kella 16-18 PÕLVA keskväljakul koos kohalike toodete laadaga
  • kolmapäeval, 8. mail kella 15-17 VÕRU keskväljakul koos laadaga Uma Mekk
  • neljapäeval, 9. mail kella 15-20 TALLINNAS Vabaduse väljakul koos saatkondade, riigi- ja linnaasutuste ning Euroopa riikide kultuuriesinduste väljapanekutega
  • neljapäeval, 9. mail kell 15-21 TARTU kesklinnas koos linnavalitsuse ja noorteorganisatsioonidega
  • reedel, 10. mail kella 15-18 SILLAMÄE keskväljakul koos laadaga
  • laupäeval, 11. mail kella 11-13 VALGA keskväljakul koos Piirilaadaga
  • pühapäeval, 12. mail kella 12-15 RAKVERE keskväljakul koos ohutuspäevaga

Euroopa päeva üritusi korraldavad Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja Euroopa Parlamendi büroo Eestis, Riigi Tugiteenuste Keskus ja Europe Directi teabekeskused. Kõigi ürituste programm on osalejatele tasuta.

Mis on Euroopa päev?

Euroopa päeva tähistatakse 9. mail. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast kirjutatigi alla sellise organisatsiooni asutamise lepingule ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

Lisainfo 4. mail Haapsalus toimuva Euroopa Päeva tähistamise kohta:

https://www.facebook.com/events/364481880830350/

Lisainfo Euroopa päeva kohta:

www.euroopapaev.ee

Lisainfo 3.mai konverentsi kohta:

https://efpi.icds.ee/et/euroopa-parlamendi-valimised-2019-kas-raputus-euroopa-liidu-poliitikale/

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.