HÕFFi elutööauhinna saab filmikunstnik Priit Vaher

Tõstmaks esile nende filmitegemisega seotud ametite esindajaid, kes tavaliselt varju jäävad, annab Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival tänavuse elutööauhinna filmikunstnik Priit Vaherile.

HÕFFi elutööauhinna laureaat Priit Vaher. F: Priit Vaheri kogu

71-aastane Vaher töötas aastail 1970-1992 stuudios Tallinnfilm ligemale 30 mängufilmi juures, algul kunstnik-dekoraatorina, seejärel kunstnik-lavastajana.

Tema tuntumate tööde hulka kuuluvad “Ideaalmaastik”, “Karikakramäng”, “Arabella, mereröövli tütar”, “Keskea rõõmud” ja “Ainult hulludele ehk halastajaõde”. “Ideaalmaastiku” ja “Arabella” eest võitis ta 1983. aastal teisel Nõukogude Eesti filmifestivalil ka parima kunstniku auhinna.

Iseäranis tähelepanuväärne on Vaheri panus meie fantastikafilmide valmimisse: ta kujundas Nõukogude Liidus 32 miljonit vaatajat kogunud linateose “Madude oru needus”, samuti Ida-Euroopa Spielbergiks hüütud poolaka Marek Piestraki teise filmi “Saatana pisar” ning tegutses dekoraatorina legendaarsete ulmefilmide “Navigaator Pirx” ja “Hukkunud Alpinisti hotell” juures.

Mis tunne on? Sellele küsimusele vastata on nii lihtne ja samas nii keeruline,” ütles vastne laureaat ise. “Meenub rida filme, nii paremini kui halvemini õnnestunuid – omal ajal käis isegi ajaarvamine nende järgi. Meenuvad nii omaaegne tunnustatus kui hilisem unustatus, rõõm ja valu. Oli rõõmu õnnestumistest kuni lõpuks, seoses Tallinnfilmikadumisega, tuli peale suur must masendus, millest ülesaamiseks kulus aastaid. Üllatav on minu tööde ülesleidmine aegade kolikambrist ja see on üks pagana hea tunne.”

Elutööauhinna saab Vaher kätte festivali avatseremoonial, mis leiab aset sel reedel Haapsalu kultuurikeskuses. Päev varem toimub Haapsalus ka HÕFFi suur rongkäik.

Varem on festivali elutööauhinna pälvinud filmisaade “Jupiter”, Sven Grünberg, Bill Rebane, Karel Zeman, Hideo Nakata, Tobe Hooper, Shinya Tsukamoto, Andrei Iskanov, Adam Mason ja Brian Yuzna.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab aset 25.-28. aprillini. Kava vaata www.hoff.ee.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.