Tänavune muinasjutukonverents on pühendatud eesti keele aastale

Haapsalu raamatukogu (Posti 3) korraldab 24. mail algusega kell 11 kuuendat korda muinasjutukonverents “Muinasjutuvägi”, alapealkirjaga “Muinasjuttude salakeel”.

Tänavusel konverentsil astuvad üles sellised muinasjuttude, pärimuskultuuri ning eesti keele spetsialistid nagu Marju Kõivupuu, Valdur Mikita ,Krista Kumberg, Piret Päär, Kärri Toomeos-Orglaan ning Ilmar Tomusk.

Teadus- ja haridusministeerium kuulutas 2019. aasta eesti keele aastaks, UNESCO aga põliskeelte aastaks. Siit lähtub ka konverentsi seekordne teema: muinasjutud ja keel, muinasjuttude keel, muinasjuttude salakeel. Muinasjuttudes kasutatakse, sageli ümberjutustaja soovi mööda, kõlakujundeid ja kõnekäände, võrdlusi ja ümberütlemisi.

Lugudes elavad ka murdesõnad ning murdekeel, nendes elab ehe, värvikas ja mitmekülgne eesti keel. Muinasjuttude erilise keele kõrval ja taga on peidus muinasjuttude salakeel ka tähenduse mõttes. Neis on varjul põlised väärtushinnangud ja õpetused. Muinasjutud aitavad korrastada lugeja ja kuulaja mõtteid ning selle läbi maailma.

Muinasjutukonverentside algus Haapsalus jääb aastasse, mil kutsuti kokku muinasjutte väärtustavad inimesed meilt ja mujalt, kes oma teadmisi, mõtteid ja kogemusi teistega jagada soovisid. Seda sama soovime teha ka tänavu ja kutsuda kõik muinasjuttude sõbrad Haapsallu kokku.

Konverents on suunatud laste lugemise juhtidele lapsevanematele, pedagoogidele, raamatukoguhoidjatele, huvijuhtidele, loovtegevuse juhtidele ja noorsootöötajatele. Oodatud on ka pered koos lastega ja kõik teised, kes muinasjutte ja lastekultuuri oluliseks peavad.

Konverents toimub Haapsalu kultuurikeskuse Randlase saalis.

Konverentsist osavõtt on tasuta. Lõuna on konverentsil osalejatele omal kulul. Konverentsile registreerida saab siit.

Liina Valdre
Lääne Maakonna Keskraamatukogu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.