PRUUDIPÕUD: Kõikjal Eestis on maal pereloomevanuses mehi naistest rohkem, kuidas on lood Läänemaa külades?

Tänane Maaleht kirjutab sellest, et Eestis on küll naisi meestest rohkem, aga maapiirkondades on vastupidi – sadades külades on pereloomevanuses naised lahkunud linna ja samas eas mehed jäänud üksi.

Maaleht käis kolmes Läänemaa külas, kus on meeste-naiste tasakaal paigast ära, ja rääkis inimestega, kuidas see nende elu mõjutab.

Maalehe veebis on lisaks paberleheloole veelgi põhjalikum ülevaade ja tabelid kõigist Eesti maakondadest ja küladest. Teada saab, kui suur on neis meeste ja naiste protsent.

Kui vaadata kõiki vanuserühmi, siis on Eestis naisi meestest rohkem, aga kui minna täpsemaks ja võrrelda kõige levinumas pereloomevanuses mehi ja naisi, muutub pilt hoobilt vastupidiseks.

See on demograafiliselt oluline erinevus, sest sellest vanusegrupist – 25-34 aastat – peaks tulema Eesti rahvastiku suurim juurdekasv, ent kui mehi on kõvasti rohkem, jääb mehe ja naise kokkusaamise ning järelkasvu tehteks 1+0=0. Eesti vajab aga tehteid 1+1=1 või 1+1= 2, 3 jne. Lapsed ei sünni niisama mustast mullast või leigest vihmaveest.

Kuidas on lood Läänemaal?

Kui vaadata kõiki vanuserühmi, siis on Läänemaal naisi meestest 6,5 protsenti rohkem. Aga vaadeldes vanuserühmi 25-29 ja 30-34, on pilt kohe teine. Esimeses grupis on naisi ligi 29% vähem ja teises 19,5 protsenti vähem.

Maaleht uuris kõigi Eesti külade statistikat ja tõi välja need asulad, kus on 25-34-aastasi inimesi vähemalt kümme, ning vaatles, kui palju on elanike seas pereloomevanuses inimesi ja milline on meeste ja naiste tasakaal.

Näiteks Läänemaalt jäi pildile Saunja küla, kus elab elanikeregistri järgi 110 elanikku. Neist vaid 15 on eas 25-34 aastat. Mehed ja naised on aga Saunjas üsna heas tasakaalus – meeste osatähtsus on ligi 47%.

Uuemõisas on aga seis selline: elanikke on 1004; neist 25-34-aastasi on 144 ja neist on omakorda mehi 71 ja naisi 73. Seega vaat et ideaalne sooline tasakaal.

Kõige täpsemalt on mehed-naised pooleks Suure-Lähtrus. Kümnest 25-34-aastasest on viis mehed ja viis naised. Sama hea seis Rõude külas, Üdrumal, Herjavas.

Mehi on aga selles vanuses naistest kõvasti rohkem Rohukülas ja Martnas – 85,7 protsenti.

Täpsemalt saab kogu tabelit vaadata Maalehe veebilehest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.