Margit Foht ja DJ Taivo Peterson pakuvad Haapsalus ekstaatilist tantsu

Haapsalus on homme ja ülehomme Joogafestival, kus Margit Foht ja DJ Taivo Peterson annavad võimaluse ekstaasi tantsida.
Margit Foht – Tants loorberimetsas. F: Vs Agentuur

Margit, millist muusikat kasutate?

Hea muusikavalik on väga oluline. Tavaliselt valin oma tantsudeks muusika ja panen laineks kokku ise, aga seekord valib muusika DJ Taivo Peterson, kellega meil on mitmeaastane koostöö „Ekstaatilise tantsu“ korraldamise osas. Meie koostöö sujub väga mõnusalt, sest muusikatunnetus ja eelistused on väga sarnased.

Muusikavalik, mida tantsuks kasutan, on väga lai: maailmamuusika väga erinevatest žanritest, ägedatest afrotrummirütmidest ladinarütmideni, rajust kaosest õrna lüürika ja meditatiivse muusikani. Isiklikust kogemusest saan öelda, et keha vajab erinevaid rütme ja sügavama protsessi kogemiseks on vaja, et tantsulaines on oluline õige dünaamika.

Alustame rahulikult, maalähedalt, toome ennast kohale ja äratame keha pehmelt ja loomulikult. Rütmid muutuvad järk-järgult tugevamaks, kiiremaks, mingi hetk toimub kulminatsioon, energiaplahvatus, kiired rütmid panevad keha liikuma kiiremini kui tavaelus. Läbi selle saab keha vabaneda pingetest, seisma jäänud energiatest. See on nagu sisemine pesu, kus transformeeritakse kõik vana. Tekib sisemine ruum uuele.

Peale sellist läbipesu võib tunda, kuidas keha muutub kergemaks, süda on avanenud, rõõm ja armastus voolavad, tekib parem kontakt oma loova väega, tants muutub loominguliseks ja mänguliseks, võivad tekkida pöörlemised ja seda kõike toetab muidugi ka valitud muusika. Muusika ja tants muutuvad kergemaks, rahulikumaks, kuni suubub meditatiivsesse vaikusesse.

Kas riietuse ja jalatsite osas on ka mingeid soovitusi?

Väga hea on tantsida paljajalu, siis säilib parem ühendus maaga. Kindlasti mitte kontsakingadega. Seljas võiks olla mõnusad, kerged riided, milles on endal mugav ja annavad ruumi liikuda, lasevad õhku läbi.

Mida annab selline võimas liikumine meie kehale ja mida hingele?

See on väga vabastav, annab mõnusa koormuse kehale ja südamele, annab energiat, loob rõõmu, kergust, tekib parem ühendus keha ja sisemise tarkusega. Isegi uuringud on näidanud, et tantsimine teeb meid õnnelikuks, aktiveerib kehas õnnehormooni tootmist. See tants sobib kõigile, mingit eelnevat kogemust ei ole vaja. Eriti sobib neile, kes arvavad, et ei oska tantsida, annavad endale hinnanguid, on kadunud lapselik rõõm, avatus, uudishimu, on palju raskeid mõtteid, blokeeringuid, mis ei lase elust rõõmu tunda.

Milliseid tundeid see tants teis isiklikult on tekitanud?

Minu jaoks on väetantsud, mis baseeruvad viiel looduserütmil, milleks on maa, tuli, vesi, õhk ja ruum, väga loomulik ja tervendav praktika. Olen ise praktiseerinud 10 aastat. Minu jaoks on olnud tantsimine eneseteraapia ja endast teadlikuks saamise tee. Tantsides keha puhastub, mõtted vaikivad, tundlikkus ja teadlikkus kasvavad, eluenergia saab vabamalt voolata, vibratsioon tõuseb, rõõm, kohalolu, tasakaal ja väga palju asju veel. Minu jaoks on muusika, laulmine ja tantsimine jumalikud kingitused, mis on meile antud, et enda eest hoolitseda, luua endale tervist ja rõõmu.

Kas heaolutunne saabub selleks üheks korraks või on vabal tantsul ka kaugemaleulatuvaid mõjusid?

Kõikide tegevuste ja praktikatega on vaja tegeleda järjepidevalt, et mõju oleks pikaajalisem, aga iga tantsu ajal võib saada täiesti uue mõistmise osaliseks, nii et see ei kao enam kuskile.

Kui oluline on elus proovida uusi asju?

Arvan, et väga oluline. Nii kaua kuni meis püsib uudishimu, oleme avatud uuele, oleme arenemisvõimelised. Iga uus kogemus annab enda ja elu kohta uut infot ja mõistmist. Minu jaoks muutis tants elu, jõudsin oma hingeteele. Tasub proovida!

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.