Haapsalu mahajäetud kalatööstusest korjatud rämps vormub näituseks „Sprotid õlis“

Laupäeval, 7. septembril kell 16 avatakse Haapsalu Linnagaleriis Tiiu Randmann-Mihkla näitus „Sprotid õlis“, mis on inspireeritud kaheksakümnendate aastate Haapsalu kalurikolhoosist Lääne Kalur, tolle aja väikelinna elust ja nõukogudeajast üldisemalt.

Piirideta lollus. F: Tiiu Randmann-Mihkla

Kõik 33 tööd on otseselt seotud ligi kuuskümmend aastat Krimmi Holmil tegutsenud kalatööstusega, sest kasutatud on mingi elemendina sealsetest varemetest leitud materjale. Koos näitusega esitletakse ka samanimelist loomingualbumit, mis koondab lisaks fotodele töödest ka kunstniku luuletusi ja lühijutte kaheksakümnendate väikelinnast. Näitust ja raamatu väljaandmist toetavad Kultuurkapital ja Haapsalu linn.

Näitus „Sprotid õlis“ pakub vaatajale kaasaegse kunsti elamust, mis maalide, fotode, installatsioonide ja videote kaudu äratab nostalgilisi mälestusi ajast, kui me veel Nõukogude Eestis elasime.

„Käesolev näitus on minu viis ühe paiga ja aja mälestust jäädvustada. Olen kild killu haaval kokku korjanud inspireerivaid materjale ning andnud nende abil mälestustele võimaluse edasi elada ja olgugi, et nendele on antud uus vorm ja tähendus, on nad ometi alles,“ kirjutab Tiiu Randmann-Mihkla raamat “Sprotid õlis). „Siiski oli midagi veel, mis kaheksakümnendate Haapsalu eriliseks tegi ja see oli aeg-ajalt linna oma embusesse mässiv isuäratav aroom. Kui tuule suund oli õige, mähkus vanalinn lõhnapilve, mis suu vett jooksma ajas. See oli kui magus unistus – nii ligidal, aga ometi kättesaamatu! Kui tuule suund oli õige, teadsid paljud, et Lääne Kaluris on kalasuitsutamispäev. Linnaserva kinnisel territooriumil pakkisid usinad käed suitsutatud kalad karpi ja nendest sai delikatess nimega Sprotid Õlis ehk lihtsalt sprotid õlis, mida Venemaa avarustesse ja ka välismaale transporditi ja mida tavakodanik vaevalt poeletilt leida võis. Sprotid õlis oli üldise defitsiidi taustal tõeline delikatess.“

Raamatu kujundas Egon Erkmann, tekstid toimetas Tiina Brock.

Tiiu Randmann-Mihkla on Haapsalu kunstnik ja kunstiõpetaja.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.