Eesti kinnisvarahinnad püsivad rekordilähedasel tasemel

Eesti kinnisvarahinnad on jätkuvalt kõrgpunktis – 17 suurema linna korterite keskmine tehinguhind langes juulis vaid 0,1% ehk 1 euro võrra ja püsib rekordilähedasel tasemel 1546 €/m², vahendab Pindi Kinnisvara.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et tehingute arv on viimastel aastatel jäänud samaks, kuid väga suure osa hinnatõusust on andnud tehingud uhiuute või lihtsalt väga heas seisukorras korteritega.

„See on heade aegade fenomen – ostetakse vara, mis vajab vähe lisatööd. Kui turgudel midagi nihu läheb, näeme taaskord, kuidas nõutuimateks elamispindadeks muutuvad odavad ja räämas pinnad, mida omanikud tasapisi ise üles putitavad,“ lausus ta. 

Juunis oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel 1547 €/m², mis on ka ajalooline rekord. Kui juunis tehti indeksilinnades 1257 korteriomandi tehingut, siis juulis oli tehingute arv 1313.

Võrdluseks – 2018. aasta juulis tehti indeksilinnades 1240 korteriomandi tehingut.

Võrreldes varasema hinnatipuga juunis 2019 on indeks 0,1% protsenti madalam. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 148 protsendi võrra kõrgemal. 

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Lasnamäe hinnad kihutasid Mustamäest ja Haaberstist mööda

Eelmisel kuul tegid Lasnamäe korteriomandite tehingute hinnad 14%-lise hüppe – keskmine ruutmeetrihind 1792 €/m² teeb silmad ette nii Mustamäele kui ka Haaberstile.

Peep Sooman ütles, et tavapäraselt on Lasnamäe siiski teistest linnaosadest mõnevõrra odavam. „Uurisime hoolikalt tehingustatistikat ning selgus, et just juulikuus sõlmiti Lasnamäel palju uusarendustega seotud asjaõiguslikke müügilepinguid, mis korraks hinna üles ajas,“ lausus ta.

„Võime rahustada kõiki murelikke – Lasnamäed pole vaja peatada, Lauluväljak on jätkuvalt ehitusvaba tsoon ning tegemist oli ajutise hüppega,“ lisas Sooman. 

Uute korterite jääk väheneb

Augustis on Tallinnas ja Harjumaal müügis veidi üle 2400 uue korteri, selline tase oli viimati aasta tagasi.

Sooman sõnas, et kevadkuudel oli pakutavaid uusi kortereid üle 2700 ühiku, seega on langus olnud üle 10 protsendi. 

„Jäägi langusel on kaks põhjust. Esiteks rabab noorem põlvkond jätkuvalt uusi kortereid, meie andmetel tehti ainuüksi juulis üle 400 broneeringu. Teiseks on arendajad ettevaatlikuks muutunud – üha rohkem peljatakse kaugusest kajavaid kriisihoiatusi ja eelkõige tulevad arendajad välja väikesemahuliste ja soodsamate arendusprojektidega, mida saab kiirelt müüa, kesklinna kõrghoonete ehitamiseks enam keegi naljalt koppa maasse ei löö,“ lisas Sooman. 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.