Haapsalu Rotary klubi tennisemängijad olid MMil edukad

Tartus toimus selle aasta rotarite üks tippsündmusi – ITFR 2019 15th Tennis World Championship. Eestlased on maailmameistrivõistlustest osa võtnud alates 2007. aastast Itaalias Salernos ja juba siis pidasime plaani see turniir tuua ka Eestisse.

Esialgselt kavatseti see läbi viia Haapsalus, aga siseväljakute vähesus (vihma korral peab olema mänguvõimalus sees) ei võimalda suuremaid turniire siin korraldada. Tartus on valminud selle ajaga kaks tennisehalli ja nii anti korraldusõigus neile. Ja kiituseks tartlastele, nad tulid sellega hiilgavalt toime!

Turniir ühendab ülemaailmse heategevusorganisatsiooni Rotary tennisemängijaid, eelmisel aastal olid rotarite maailmameistrivõistlused Argentiinas.

„Nii kaugel idas pole turniir veel kunagi olnud,“ ütles MMi direktor Erkki Leego, kes on infotehnoloog, konsultatsioonifirma omanik ning Tartu Toome Rotary klubi eelmise hooaja president.

Mitmekülgsus eelkõige

Rotary tennisemängijaid ühendab organisatsioon International Tennis Fellowship of Rotarians (ITFR). Organisatsioonil on ligi 1800 liiget ja eri turniiride läbiviimisega teenitakse raha, et aidata neid, kellel abi on vaja. Täpselt veel ei ole teada, aga Tartus võib tänu osavõtutasudele ja toetajafirmadele pärast korralduskulu maha arvestamist kokku tulla heategevuseks summa, mis jääb 5000 ja 10 000 euro vahele.

Rotary-liikumise üks põhimõtteid on mitmekülgsus. Rotary on paljude eluvaldkondade liidritest koosnev organisatsioon, mille tegevus teenib ühiskonda. Lisaväärtuse mitmekesisusele annavad rotarite hobid, nii on nende seas andunud tennisemängijaid, lennu- ja autospordihuvilisi, golfimängijaid ja heavy metali fänne.

Haapsalu edukas tiim: Kalju Aigro, Anu Arnover, Vello Kuhi, Jaanus Arnover (pildilt puudub Arne Buht). F: erakogu

Tähtvere tennisekeskuses oli terve nädala kestnud turniiril mängijaid seitsmest riigist: Brasiiliast, USAst, Itaaliast, Horvaatiast, Bulgaariast, Nigeeriast ja Eestist. Peale tennisemängu said nad osa kultuuriprogrammist ja neile korraldati ringreis mööda Lõuna–Eestit. Kanuusõit öisel, Lodjaga sõit päevasel Emajõel, eri asutuste ja äride külastamine ning linnapea pidulik vastuvõtt – kõik see andis hea võimaluse üksteist paremini tundma õppida ja sõlmida uusi kokkuleppeid, et algatada järgmisi projekte.

Rotaryte kõige tuntum rahvusvaheline projekt on võitlus lastehalvatusega. Turniiri korraldaja, Tartu Toome Rotary klubi heategevuse fookus on olnud üle 18 aasta Maarja küla, kuhu suunatakse ka selle projektiga kogutud summa. 

Rotary tenniseorganisatsiooni asutas 15 aastat tagasi Tomislav Maravic Zagrebist. Ta on erialalt tarkvarainsener ning tegi hulga komplimente Eesti edu ja arengu kohta, millest kavatseb kindlasti kodus rääkida.

IRFR`i president on ameeriklane Eugene McNease. Tema on pensionil farmer, kes elab Thomasville`is ja töötas varem piirkonna valitsuse ametnikuna.

Kõige rikkamad

Küsimuse peale, kas rotarid võiksid ollagi maailma ühed rikkamad inimesed, vastas ta, et rikkad küll, aga mitte dollareid lugedes, vaid hoopis sõpruse poolest. Tomislav Maravic märkis, et ka aeg on see, mida nad maailmale jagavad. Erkki Leego selgitas, et Rotary-liikumises ei ole aeg sugugi tühiasi, kuna igaüks rotaritest on liider oma tegevusalal ning nende aeg on väga kallis.

Küsimusele, mis võiks olla õnneliku või hästi elatud elu võti, vastas Eugene McNease, et neid on mitu. Näiteks igas oma päevas kohalolek, eesmärk ja võitlev vaim. Aga ka kõik rotarite omavahelise suhtlemise neli põhimõtet – kaalu oma sõnu ja tegusid ning küsi, kas see on tõde, kas see on õiglane kõigi asjaosaliste suhtes, kas see tugevdab head tahet ja sõprust ning kas see on kõigile asjaosalistele kasulik.

Rotarite heategev liikumine ühendab maailmas 1,2 miljonit inimest, Eestis 600.

Haapsalu rotarite au hoidsid seekord kõrgel Kalju Aigro, Vello Kuhi, Arne Buht, Jaanus Arnover ja Anu Arnover. Samuti Haapsalu juurtega, praegu Tallinna International Rotary Clubi liige Anu Adermann (neiupõlvenimega Kabrits).

Omas vanuseklassis tuli üksikmängus võitjaks Vello Kuhi, olles finaalis parem itaallasest Vincenzo Arienzo`st 6-3, 6-0.

Teine tiitel tuli paarismängus koos Kalju Aigroga. Pärast kaotatud avasetti 5-7 horvaatide Mladen Novakovic/Tomislav Maravic vastu võideti järgmine sett 6-3 ja otsustav kiire lõppmäng 10-5. Oli väga tasavägine ja pingeline, MM-tasemel peetud finaal.

Segapaarismängus said väikese karika lohutusturniiri võidu eest Jaanus ja Anu Arnover. Anu oli veel ka edukas naispaarismängus, jõudes koos Eve Mooriga finaali.

Järgmisel aastal mängitakse rotarite maailmameistri tiitlitele Ungaris, Budapestis.

Vello Kuhi
Haapsalu RC charter liige, Past President 1999-2000

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.