KUULA: Põhikooli noored räägivad koolikiusamisest ja annavad nõu

Sageli ulatub koolikiusamine ka koolist väljapoole ning ükshetk võib leida kiusatav noor end olukorras, kus ta ei oska enam enda abistamiseks lahendust leida. Kiusamine on kiusajatele justkui meelelahutus ning seejuures ei mõelda sellele, kuidas see kiusatavat mõjutab.

Kõige suurem ekspert koolikiusamisest rääkides on koolinoor ise – nüüd on neil võimalus podcastis vestelda avameelselt oma kogemusest koolikiusamisega. Kui muidu on esimeseks kontaktisikuks noorele õpetaja, siis saates olevatel noortel on õpetajate poole pöördumistest aga erinevad kogemused. Nad annavad soovituse „kui õpetaja ei reageeri, siis võib kindlasti edasi üritada, et leida keegi teine õpetaja, kes kohe reageerib“.

Kiusamisega kokku puutunud noor räägib oma kogemusest „see tekitab tihti tunde, et täpselt see, mida kiusajad ütlevad, mida rohkem nad seda korrutavad, seda rohkem hakkab inimene seda ise ka uskuma.“

Sageli, kuid mitte alati, on kiusamise ohvriks langenud lastel ka kodus ühel või teisel moel raske olukord. See tähendab aga seda, et lapsel ei ole turvalist keskkonda ei kodus ega koolis. Selline olukord kahjustab tugevalt noore tervist ja enesehinnangut. Samuti võib kiusamine põhjustada depressiooni, tekitada suitsiidimõtteid ning halvimal juhul panna noort tundma, et lahendus olukorrale puudub.

Vestluses osalenud noor arutleb: „lastele läheb see palju rohkem korda […] nendel on kõige suurem see karja kuulumise vajadus ja sellepärast ka hilisemas elus mõjutab see rohkem.“

Koolikiusamisega tuleb tegeleda mitmel tasandil – oluline roll on nii lastel endil, vanematel, kooli personalil kui ka laiemal võrgusikul – noorsoopolitsei, lastekaitse ja teised tugispetsialistid. Koolis olles on noorel võimalik pöörduda ükskõik millise õpetaja või sotsiaalpedagoogi poole.

Koolikiusamisega tegelemisele saab alati kaasata appi ka lastekaitsetöötajaid. „Kui õpetaja ega kool midagi ei tee, siis on lasteabi telefoni number ka olemas ja lastekaitsetöötajad“ teavad noored oma kogemusest rääkida. Lasteabi puhul hindavad noored anonüümseks jäämise võimalust –  „See võimalus, et sa võid jääda anonüümseks, see pigem tekitab ma arvan sellist turvatunnet“.

Koolikiusamise korral on alati võimalik pöörduda Lasteabi poole. Seda on võimalik teha anonüümselt helistades tasuta numbril 116111, kirjutades www.lasteabi.ee leheküljel asuvas chatis või pöörduda e-kirja teel. Lasteabi poole võib pöörduda ükskõik kes – nii kiusatav kui ka kiusamist pealt näinud noor, lapsevanem või õpetaja.  Samuti on alati võimalus pöörduda kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja poole, kelle kontakti leiad oma valla või linna kodulehelt.

Kuula podcasti lühiklippi kohe:

Täispikka saadet saab kuulata SIIT. 

Noortele olid podcasti sündimiseks koostööpartneriteks Ausad Mehed podcasti hääled Chris ja Martin, Kärdla põhikooli sotsiaalpedagoogi Einar Ilves, Sotsiaalkindlustusamet lastekaitse osakonnast Tuuli-Brit Vaga, Hiiumaa noorsootöö keskuse nõustaja Merrild Lebin. 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.