INNOKAS korraldab 23. septembril Haapsalu kultuurikeskuses taas menukat Teadlaste Öö festivali

Esmaspäeval, 23. septembril kl 10-17 korraldab Innovatsioonikeskus INNOKAS viiendat aastat Haapsalu kultuurikeskuses haridus- ja tehnoloogiamessi, kuhu tulevad kohale tuhanded koolijütsid, lasteaialapsed, pered ja sõpruskonnad. Nagu eelnevatel aastatelgi on teadushuvilisi festivalikülalisi oodata 3000 ringis. 

Teadlaste Öö ajal peetav haridus- ja tehnoloogiamessi ala jaguneb neljaks osaks: teatrisaalis on teadusteatri etendused, kohvikus teaduskohviku ettekanded ning fuajees ja rõdusaalis on boksidega messiala, lisaks toimuvad töötoad. 

Teadusteatri etendustel kell 10, 11 ja 12 näidatakse AHHAA teadusteatri etenduste parimaid noppeid, mis on suunatud eri vanusegruppidele alates lasteaialastest ja 1.-2. klassist kuni 6. klassini. 

Teaduskohvikus räägib TÜ Tartu Observatoorium kell 10 väljakutsetest kosmoses, kell 11 on teemaks „Kõik satelliitidest, puust ja punaseks“.

Estsale Baltic arutleb kl 12 ilutoodete maailmast, uusimatest suundumustest ja ilutoodete kasutamise mõjust inimesele.

Kell 13 õpetab RMK kuidas metsi hoida, et seda jaguks ka tulevastele põlvedele ning kas suudame ohjeldada tarbimist, mis põhjustab kliima muutumist.

Kell 16-18 selgitab Tartu Ülikooli Maastike elurikkuse töörühma doktorant Iris Reinula „Miks on taimedele vaja geneetilist mitmekesisust ja miks peaksid sina sellest hoolima?“.

Teadlaste Öö 2016:

Teaduskohvikus tuleb juttu bioloogilise mitmekesisuse ehk elurikkuse vähemnähtavast osast – geneetilisest mitmekesisusest. Kuigi on raskesti nähtav, on geneetiline mitmekesisus oluline liikide püsimajäämisel ning üha rohkem arvestatakse sellega ka looduskaitses. Üks lihtsamini nähtav näide geneetilisest mitmekesisusest on heterostüülia ehk erikaelsus, mille teemaline kodanikuteaduse projekt “Eesti otsib nurmenukke” sel kevadel üle Eesti toimus. Arutleme, kuidas ja miks peaks geneetilist mitmekesisust hoidma.

Messialal on 20 boksi, milles pakutakse põnevaid „käed külge“-tegevusi, aga ka huvitavaid praktilisi väljapanekuid. Näiteks Hiiumaa Mudellennuklubi pakub võimalust lennata lennusimulaatori vahendusel, ehitada minilennukeid. Eesti Teadusagentuur annab soovitusi, kust leida materjale ja koostööpartnereid, kui on soov teha koolides ainetunnid põnevamaks ning alustada näiteks teadushuviringiga.

Eesti Loodusmuuseumi boksis saab teada, mis tunne oleks sukelduda sadade miljonite aastate tagusesse merepõhja ning kogeda sealset elu. Haapsalu kutsehariduskeskus annab võimaluse joonistada 3D-pliiatsitega mõni vahva ese, proovida luua lahedaid muusikapalasid ning kujundada fotosid, TalTech Geoloogia instituudi põnevad katsed annavad ülevaate, kuidas uurida kivimeid, mineraale ja maavarasid ning miks meil on vaja kaevandada maavarasid.

Eesti Tervishoiu Muuseum aitab Vernier`i seadmetega mõõta inimese jõudu. TÜ Observatoorium tutvustab kosmoseteaduse- ja tehnoloogia uusimaid saavutusi ja teadlase elukutset, samuti saab testida ja ehitada satelliite, kuulata ja saata sõnumeid kosmosesse jpm põnevat.

Eesti Keele Instituudi boksis saab kuulata, kuidas arvuti räägib rõõmsalt, vihaselt, neutraalselt ja kurvalt. Tallinna Tehnikakõrgkool, tutvustab „100 sammu inseneerias“, kus insenerid tutvustavad oma huvitavat tööd ja annavad lahendamiseks põnevaid väljakutseid, samuti saab tuleviku ehitistes liikuda VR-prillidega. 

INNOKA boksis võib huviline leiutada fantaasiaküllaseid masinaid ja tutvuda Arduino robotitega. Lisaks eelmainitutele pakuvad tegevust ka Suukool, Teaduskeskus AHHAA, Insplay, Robomiku, Estsale Baltic OÜ ja teised põnevad organisatsioonid. Nagu nimetusedki näitavad, on tegu väga erinevate valdkondadega alates metsandusest, eesti keelest kuni virtuaalreaalsuseni. 

Kell 14-16 viib MTÜ Robootika läbi „Koolirobootika seminari õpetajatele. Tutvustatakse FLL robootikavõistlust ja Lego Mindstorms EV3 komplektide kasutamist.

Tegevust jagub pisipõnnidele, teismelistele ja täiskasvanutele. Meeldivate kohtumiseni festivalil!

Hariduse- ja tehnoloogiamessi detailne info

Angela Leppik

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.