Rahvusvahelisel muusikapäeval kuuleb Läänemaal suurejoonelist tšellot

Algamas on järjekordne rahvusvaheline muusikapäev, mis viib Eestimaa eri otstesse üle saja kontserdi. See aasta erineb mullustest muusikapidudest selle poolest, et muusikud võtavad igas maakonnas fookusesse ühe pilli. Läänemaal võetakse vaatluse alla tšello.

Tšellos on midagi suurejoonelist. Kes ei usu, see võib sammud seada Muusikapäeva kontsertidele. Nimelt kuuleb 1. oktoobril Läänemaal meie tšellistide paremikku – Silvia Ilvest, Marcel Johannes Kitse ja Peeter Paemurrut. Nendega koos musitseerib pianist Piia Paemurru.

Muusikapäeva kontserdid muudab mõnusaks vaba formaat. Ükski kontsert ei kesta üle tunni ning kohadki on valitud võimalikult hubased. Seetõttu sobivad kontserdid eriti neile, kes on tahtnud klassikaga tutvust teha, ent pole seni julgenud.

Kes on need tšellistid, keda Muusikapäeval Läänemaal kuuleb?

Silvia Ilves on ääretult mitmekülgne muusik, kes on esitanud nii klassikalist, varajast kui ka popmuusika repertuaari. Laiema avalikkuse teadvusse jõudis Silvia 2016. aastal telesarjas Klassikatähed, kus võitis järjekindlalt publikuhääletused ja saavutas viimaks teise koha. Silviale sekundeerib Marcel Johannes Kits, kes sai samuti laiemalt tuntuks saatest Klassikatähed, kus võitis esikoha.

Kui kaks esimest esindavad pigem noorema põlve tšelliste, siis Peeter Paemurrut teatakse ja armastatakse tänaseks üle maailma. Paemurru on

Marcel Johannes Kits. F: Rahvusvaheline muusikapäev

hinnatud solist, ansamblipartner ja muusikapedagoog. Kontserdid on viinud teda maailma eri otstesse ning tema repertuaari mahub eesti muusika maailmaklassikani.

Tšellot mõistavad hinnata ka kaasmuusikud, kes pole küll ise tšellistid, ent teevad viimastega tihedat koostööd. Seda kinnitab ka lugupeetud pianist Piia Paemurru. Muusikapäeval musiteerib ta oma tšellistist abikaasa Peetriga, kellega mängivad kaunist ja lihtsat repertuaari – ilusaid romantilisi tšellopalasid, näiteks Saint-Saënsi “Luike” ja Schumanni “Unistust”.

“Nagu paljud enne mind on öelnud, on tšello inimhäälele kõige lähedasem pill. Ta mõjub rahustavalt, majesteetlikult, hinge puudutavalt,” ütleb Paemurru. Ta lisab: “Mulle isiklikult on eriti suur rõõm, et saan jagada lava ja muusikalist energiat oma tšellistist abikaasaga.”

Neile, kes pole aga varem tšellomuusikat ja üldse klassikat kuulanud, on Piial varuks paar head nippi: “Soovitan ühendada lugemise kuulamisega – alul lugeda midagi huvitavat helilooja või teose kohta ja alles seejärel kuulata. Ja kuulata ühte teost mitu-mitu korda, sest siis hakkab ta oma elu elama sinu sees.” Ta soovitab algust teha tähtteostega, sest kuulsad muusikateosed on populaarsed õigusega: “Näiteks Vivaldi “Aastaajad”, Bachi Brandenburgi kontserdid ja Mozarti 40. sümfoonia. Siis saab ka paremini aru, milline ajastu kõige paremini kõnetab – kas barokk, romantism või hoopis kaasaeg.”Mis on Rahvusvaheline muusikapäev?Muusikapäeva traditsiooni algatas 1975. aastal maailmakuulus viiuldaja Yehudi Menuhin, kes tahtis maailma muusika abil kaunimaks muuta. Sama palju soovis Menuhin, et muusikakunst leviks kõigis ühiskonnakihtides, sõltumata rahvusest, kultuurilisest taustast ja sotsiaalsest klassist. Ta mobiliseeris ühiskondliku muusikaelu, alates professionaalsetest ja lõpetades amatöörühendustest, ning muusika kõlas sel päeval kõikjal – teles, raadios ja elavas esituses.

Eestis tähistatakse Muusikapäeva Eesti Muusika Nõukogu eestvedamises alates 2002. aastast, mispuhul jagatakse sel päeval muusikapreemiaid ning korraldatakse tasuta kontserte eri paigus üle terve Eestimaa.

Kava 1. oktoobril:

Kl 13 Läänemaa ühisgümnaasiumis Silvia Ilves (tšello), Marcel Johannes Kits (tšello)
Kl 14 Kullamaa kultuurikeskuses Peeter Paemurru (tšello), Piia Paemurru (klaver)
Kl 17.00 Uuemõisa mõisas Marcel Johannes Kits (tšello), Silvia Ilves (tšello), Peeter Paemurru (tšello), Piia Paemurru (klaver)

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.