EKSPERIMENT: kas ja kui palju on meie teksades raskmetalle?

Maaleht ostis Eestis kiirmoefirmade Zara ja H&Mi kauplustest kaks paari teksapükse, et selgitada, kas neis on tervisele ohtlikke raskmetalle. Selleks kutsusime appi Tallinna Tehnikaülikooli keemilise analüüsi labori, mis on selliste analüüside tegemiseks akrediteeritud. Võtsime uurimistöö ette sellepärast, et varasemad seesugused testid on näidanud kõikvõimalike keemiliste ainete ja ühendite rohkust rõivastes, mis otseselt inimese nahaga kokku puutuvad. Neid aineid ei tohiks seal kas üldse olla või neid võib olla väga vähesel määral. Eksperimendi tulemustest saab pikemalt lugeda tänasest Maalehest. Digilehes leiab teksade testimise kohta hulganisti lisamaterjali ja videoid.

Teised Maalehe teemad:

Sotsiaalminister Tanel Kiik: apteeke võib Eestis ka vähemaks jääda

Kui mingis suures kaubanduskeskuses mõni apteek jääb müümata või lõpetab oma tegevuse, selles ma ei näe mingit suuremat probleemi, kinnitas minister Tanel Kiik usutluses Argo Ideonile.

Maarahvas tunneb, et riik ei hooli neist

Riigiettevõtte Eesti Post kavandatud perioodika kojukande hinnatõus maarahvast väga ei üllatagi, sest just neile on meie riigiisade otsused varemgi kõige valusamaid hoope andnud.

Kui on kodu, kus elada, siis tullakse ka maale

Tegelik elu näitab, et kui riik, oma­valitsus või tööandja kodu soetamisel appi tõttab, tulevad inimesed maale elama ka kampaaniata. Näiteks Kristi Kähr kolis ligi viis aastat tagasi Põlvast Krootusele just seetõttu, et seal oli võimalus osta endale valla käest järelmaksuga korter.

Eestlaste kõige lemmikumate toitude ja jookide retsepte kaitstakse ning hoitakse suure hoolega

Vaatamata sellele, et toidutööstused toovad igal aastal lettidele sadu uusi tooteid, on mõned menukid pidanud pea muutumatul kujul vastu aastakümneid. Maaleht tegi neist ülevaate.

Põllumajanduskoda peab Toiduliidu lipumärki eksitavaks

Augustis registreeris patendiamet kaubamärgina Toiduliidu sinimustvalge lipumärgi “Toodetud Eestis”, ent Põllumajanduskoda palus ametil otsus tühistada, sest nende hinnangul on märk tarbijaid eksitav.

Uue aja mardid-kadrid võivad tulla breigi ja räpiga

Rahvakultuuri Keskuse vastne algatus kutsub kleepima erikujundusega märki nendele koduustele, kus pererahvas on martide-kadride ootel. Märgi võib lõigata välja kas või tänasest Maalehest.

Lastel on üha enam huuletubakast saadud tervisekahjustusi

Nikotiinimürgitused on võrreldes eelmise aastaga kasvanud pea kahekordselt, uue nähtusena kannatavad tervisehädade käes väikelapsed, kes on vanemate laokile jäänud huuletubakat närinud ja haiglasse sattunud.

Rapla lähedal tulid koduõuele koerte järele korraga kolm hunti

Pühapäeva öösel jäid Rapla lähistel asuva maja turvakaamera videole kolm võsa­villemit, kes julgelt õues liikusid. Koerte haukumise peale tuli peremees õuele ja ajas soed plehku.

Eestis saab kõiki metsatöid hallata paberivabalt

Kuna metsandus mängib Eesti majanduses üht kandvamat rolli, on just siinmail välja töötatud hulk nutikaid tehnoloogilisi lahendusi, mis aitavad metsatöid paremini korraldada ja varutud puidu üle arvestust pidada.

Tulevikus ei lähe keemilisi taimekaitsevahendeid vajagi

Taimekaitsevahendite kasutamine põllumajanduses on tekitanud palju pahameelt. Kindlasti on see aga toodangu suurendamise ja toiduohutuse parandamise võtmeküsimus. See vastuolu paneb põllumehe tohutu surve alla. Uute ja ohutumate kahjuritõrjemeetodite väljatöötamine ning sünteetilistele taimekaitsevahenditele asendajate otsimine on muutunud esmatähtsaks. Maaleht teeb neist ülevaate.

Hulk meie klassikuid on seotud Hiiumaaga

Trükikojast tuli just literaat Vaapo Vaheri kaheköiteline hiigeluurimus “Hiiumaa kirjanduse lugu”, mis viitab küll kindla paigaga seotusele, kuid ei tähenda siiski vaatevälja piiratust, vaid lisab uut teavet ja iselaadi rakursse kogu Eesti kirjandusuurimisse.

Zombifolkarid kuulutavad Hiiu kanneldega armastust

Kunstnik Ramo Teder ja antropoloog Marko Veisson on Puuluubina tegutsenud juba viis aastat. Nõtked rütmid, poeetilised pöörised, loitsivad-köitvad laulusõnad. Neid kuulates tekkib kummaline tunne, et see on – peab olema – mingi maailmaparandusprojekt. Jürgen Rooste intervjueeris Puuluupi.

Kaks lennutundi mineviku ja tuleviku vahel

Antonina Tuzhyk on nagu liblikas, kes püüab ennast värvikirevate lillede vahel nähtamatuks teha. Aasta tagasi tuli ta Jõgeval tööd leidnud abikaasale koos nelja-aastase pojaga Ukrainast külla. Ja jäi. Maire Aunaste käis neil külas.

Pikemalt loe Maalehest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.